Festiwal

Warszawski Chór Chłopięcy

Warszawski Chór Chłopięcy powstał w roku 1990.  Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Krzysztof Kusiel - Moroz.  Chór jest laureatem międzynarodowych konkursów śpiewu chóralnego, m.in. I miejsce słynnego konkursu Cesare Augusto Seghizzi w Gorizii (Włochy, 2007).

Zespół współpracował z takimi dyrygentami, jak Antoni Wit, Kazimierz Kord, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk, Yoav Talmi, Philippe Herreweghe, Valery Giergiev i Krzysztof Penderecki, którego utwory (Pasja, Jutrznia, Credo) na stałe weszły do koncertowego repertuaru Chóru.

Występował m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, Francji, Austrii, Luxemburgu, Norwegii, na Litwie, Słowacji, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii, a także odbył kilka tournée po Japonii i Chinach.

Zespół ma na koncie 18 nagranych płyt CD wydanych m.in. przez Naxos, Bridge,                CD Accord, Dux  (Stabat Mater Pergolesiego i Dvoraka, Msze Beethovena i Haydna,   Jutrznia, Credo, Pasja, Magnificat Pendereckiego, Sceny z Fausta Schumanna III i VIII Symfonia Mahlera), z których Star-Child George’a Crumba otrzymała nagrodę Grammy w 2001 roku.

Chóralna fundacja, będąca organizacją pożytku publicznego organizuje rok rocznie programy stacjonarnej edukacji artystycznej dla dzieci i młodzieży oraz wyjazdowe warsztaty muzyczne, pod czas których uczestnicy oprócz zajęć artystycznych mają zapewnioną szeroką animację sportową  i krajoznawczą, tworzą drużyny piłkarskie, zimą jeżdżą na nartach, latem na rowerach, pływają na kajakach i żeglują. W sezonie 2015/16 chór obchodzi 25 lat swej działalności.