Festiwal

Nikolay Didenko

Pochodzący z Rosji bas, Nikolay Didenko w 2003 roku ukończył Moskiewską Akademię Sztuki Chóralnej w dwóch specjalnościach: śpiewu i dyrygentury. W latach 2003-04 był solistą Nowej Opery w Moskwie, a do 2005 roku był członkiem zespołu Houston Grand Opera Studio, z którym brał udział w kilku inscenizacjach, m.in. Turandot, Cyrulika Sewilskiego, Czarodziejskiego Fletu i Toski.

Na scenie operowej artysta odniósł wielkie sukcesy w Mocy przeznaczenia w Operze Kolońskiej oraz w Lunatyczce w Teatrze Bolszoj, do którego z okazji wznowienia spektaklu w tym sezonie zaproszono artystę ponownie. Na scenie Didenko wykonywał partię Orovesa w Normie podczas tournée z zespołem Europa Galante i w Operze Kolońskiej, Pistola w Falstaffie w Operze Bilbao; w Operze Kolońskiej wystąpił także po raz pierwszy w roli Filipa II (Don Carlos) i Leporella (Don Giovanni). Pośród niedawnych wykonań koncertowych artysty warto odnotować XIV Symfonię Szostakowicza z St Paul Chamber Orchestra oraz z Orkiestrą Symfoniczną Bambergu podczas tournée, Credo z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, XIII Symfonię Szostakowicza z Tokijską Orkiestrą Symfoniczną w Suntory Hall, VIII Symfonię Mahlera z Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo oraz koncertowe wykonanie opery L’amore dei tre re podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Sezon 2015/16 artysta otwarł występem w operze Benvenuto Cellini w Operze Kolońskiej, a następnie powrócił do Wielkiej Brytanii na światową premierę Green Mass, dzieła zamówionego u Aleksandra Raskatowa przez filharmoników londyńskich; w planach ma również udział w Don Pasquale w Teatrze Bolszoj.