Festiwal

Andrés Orozco-Estrada

Dyrektor muzyczny Symfonicznej Orkiestry Radiowej we Frankfurcie.

Andrés Orozco-Estrada od 2014 roku piastuje stanowisko dyrektora muzycznego hr-Sinfonieorchester. W tym samym roku został mianowany dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Houston, a rok później został wybrany pierwszym gościnnym dyrygentem Filharmoników Londyńskich. Wiosną 2016 roku przedłużył swój angaż we Frankfurcie o kolejne trzy lata, wydłużając go w ten sposób do lat siedmiu.

Urodzony w Kolumbii, wykształcenie muzyczne zdobywał w Wiedniu; dziś jest jednym z najbardziej poszukiwanych dyrygentów swojego pokolenia. Na stałe współpracuje z tak znanymi w muzycznym świecie zespołami, jak: Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej, Królewska Orkiestra Concertgebouw w Amsterdamie, Mahler Chamber Orchestra, Orchestre National de France, orkiestra Santa Cecilia w Rzymie, Orkiestrą Gewandhaus w Lipsku, a także orkiestry w Pittsburghu, Cleveland i Filadelfii. W 2014 roku po raz pierwszy dyrygował na festiwalu w Glyndebourne, a w 2015 – na Festiwalu w Salzburgu.

Międzynarodowa publiczność miała po raz pierwszy okazję podziwiać Andrésa Orozco-Estradę w 2004 roku, gdy został w pilnym trybie poproszony o poprowadzenie Tonkünstler Orchestra w wiedeńskiej Musikverein. Pięć lat później stał się pierwszym dyrygentem tego zespołu. Ta pełna znaczących sukcesów współpraca zakończyła się w sezonie 2014/15. Ponadto w latach 2009-2013 Orozco-Estrada był również pierwszym dyrygentem Baskijskiej Orkiestry Narodowej.

Dyrygent, urodzony w kolumbijskim Medellín w 1977 roku, rozpoczął studia muzyczne w klasie skrzypiec w wieku lat 15, pobierając jednocześnie pierwsze lekcje dyrygentury. W 1997 roku przeniósł się do Wiednia, gdzie kontynuował naukę w słynnym Konserwatorium Wiedeńskim w klasie dyrygentury Uroša Lajovica, ucznia legendarnego Hansa Swarowsky’ego.