Nagrania Artystów Impresaryjnych

Książek Piano Duo

Chopin Piano Works

 

Reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena Książek Piano Duo to jedna z najciekawszych formacji duetów fortepianowych na świecie, tworzona przez dwójkę wybitych polskich pianistów: Agnieszkę Zahaczewską-Książek Krzysztofa Książka. Od rozpoczęcia współpracy w 2012 roku, wielokrotnie nagradzany za granicą duet odbył szereg koncertów w Szwajcarii, Francji, Tajlandii, Wielkiej Brytani i RPA, zdobywając uznanie publiczności oraz pochlebne opinie międzynarodowej krytyki muzycznej.
Niniejszy album zawiera dzieła na dwa fortepiany Antona Areńskiego Sergeia Rachmaninova, które w spuściźnie kompozytorskiej obu twórców zajmują ważne miejsce. Choć w wyjątkowym stopniu objawiająca się u Rachmaninova, w obu przypadkach formacja dwóch fortepianów jest indywidualnie potraktowanym tworem, ukazującym doskonale rozumianą przez kompozytorów technikę fortepianową, operującą szerokim wachlarzem możliwości i zalet instrumentu.

KUP PŁYTĘ


 

 

Agata Szymczewska

Modern Soul

 

Płyta Modern Soul jest autorskim projektem Agaty Szymczewskiej. Zawiera cztery sonaty na skrzypce i różne instrumenty. Solistce towarzyszą Marek Bracha i Grzegorz Skrobiński (fortepian), Maciej Frąckiewicz (akordeon) oraz Łukasz Kuropaczewski (gitara).
Kompozycje powstały w latach 2013–2015 specjalnie dla tych wykonawców. Ignacy Zalewski, Mikołaj Majkusiak, Marcin Markowicz i Aleksander Nowak to kompozytorzy młodszego pokolenia, w których dorobku już wcześniej znalazły się dzieła przeznaczone na skrzypce, akordeon i gitarę.

Marcin Trzęsiok w omówieniu programu płyty pisze:
Określenie tych utworów ich mianem sonat wskazuje na klasyczny profil samej tej muzyki. Istotnie, cechuje ją elegancja, zmysł równowagi, jubilerski kunszt. Ale nie jest to „muzyka o muzyce”. Mimo że wszystkie nawiązują do neostylistyk modernizmu i postmodernizmu, każda z sonat odznacza się osobnym tonem i wprowadza słuchacza w odmienny labirynt formy, w którym chodzi o coś więcej niż tylko estetyczną grę. Wypowiedzieć treści wyrafinowane językiem przystępnym – oto osiągnięcie wysokiej próby.

KUP PŁYTĘ

 

 

 

28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Następny