Impresariat

Claudio Bohórquez

Jedno z najbardziej znaczących nazwisk w świecie muzyki poważnej

[caption id="attachment_2476" align="alignnone" width="1707"] Claudio Bohorquez in Berlin © Peter Adamik[/caption]

Claudio Bohórquez – urodzony w Niemczech wiolonczelista o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich, obecnie jedno z najbardziej znaczących nazwisk w świecie muzyki. Już w młodym wieku jako student Borysa Pergamenschikowa odnosił sukcesy na międzynarodowych konkursach, takich jak Konkurs dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz Konkurs Wiolonczelowy im. M. Rostropowicza w Paryżu.

W roku 2000 otrzymał trzy nagrody na I Międzynarodowym Konkursie im. P. Casalsa, organizowanym pod auspicjami Kronberg Academy; Marta Casals Istomin wręczyła mu pierwszą nagrodę, nagrodę specjalną dla najlepszego kameralisty, a także nagrodę w postaci należącego kiedyś do Casalsa znakomitego instrumentu Matteo Gofrillera, na którym C. Bohórquez mógł grać przez dwa lata. Artysta zdobył także pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie, co zapoczątkowało jego karierę solową. W międzyczasie rozpoczął pracę pedagogiczną jako profesor Musikhochschule Stuttgart (od 2011 to 2016 r.). We wrześniu 2016 roku dołączył do kadry Hochschule für Musik "Hanns Eisler" w Berlinie, gdzie jest profesorem gościnny od roku 2003.

Bohórquez występował z niemal wszystkimi niemieckimi orkiestrami radiowymi: Staatskapelle Dresden, Leipzig Gewandhaus Orchestra, Wiener Symphoniker, a także z Collegium Musicum Basel, Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio France, Tonhalle Orchestra Zurich oraz Academy of St. Martin in the Fields. W Japonii występuje z NHK Symphony Orchestra i Tokyo Philharmonic Orchestra. W Stanach Zjednoczonych koncertował z Boston Symphony, Chicago Symphony, Cleveland Orchestra, Detroit Symphony, Los Angeles Philharmonic, National Symphony oraz Philadelphia Orchestra.

Artysta współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Daniel Barenboim, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Sir Neville Marriner, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Leonard Slatkin, Tugan Sokhiev, Lothar Zagrosek oraz David Zinman.

Występował podczas festiwali muzycznych, m.in.: Casals Festival w Puerto Rico, City of London Festival, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie i Jerusalem International Chamber Music Festival. Artysta gościł także w Stanach Zjednoczonych, m.in. na festiwalach Tanglewood, Ravinia i Aspen oraz Hollywood Bowl. Brał również udział w festiwalu muzyki kameralnej Lockenhaus w Austrii i festiwalu Gidona Kremera „Les Musiques” w Bazylei. Jako znakomity kameralista występował również z Jörgiem Widmannem w Bilbao i Madrycie, a także z Viviane Hagner i Jonathanem Giladem na Beethoven Marathon w Konzerthaus Berlin.

Bohórquez występował ponadto na festiwalu Rheingau z Columbian Youth Philharmonic pod dyrekcją Andrésa Orozco-Estrady, festiwalu muzycznym w Dreźnie ze skrzypkiem Philippe Quintem i pianistą Borisem Giltburgiem (w ramach projektu muzyki kameralnej) oraz festiwalu muzycznym Schleswig-Holstein. W listopadzie 2018 r. zadebiutował w hamburskiej Elbphilharmonie. W lutym 2019 r. wykonał koncert wiolonczelowy Elgara z Staatsphilharmonie Nürnberg. W marcu 2021 r., po decyzji Elżbiety Pendereckiej doszło do powołania Penderecki Trio dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Maestro Pendereckiego. Claudio Bohorquez został członkiem tria jako artysta wykonujący na całym świecie muzykę Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

Artysta ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe i radiowe oraz występy telewizyjne. W 2002 r. C. Bohórquez nagrał ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Paula Englisha do filmu „Ten Minutes Older – The Cello”, który był pokazywany w kinach na całym świecie. Wraz z malarzem Klausem-Peterem Kirchnerem C. Bohórquez opracował projekt instalacji „Raum für Pablo Casals” na cześć wspaniałego wiolonczelisty. Artysta współpracował także przy powstaniu uhonorowanego nagrodą ECHO albumu „Cztery pory roku” (2017), nagranego z udziałem skrzypka Daniela Hope’a i wydanego przez Deutsche Grammophon. W lipcu 2018 r. firma Berlin Classics wydała płytę z sonatami Johannesa Brahmsa, na której artysta występuje z towarzyszeniem pianisty Pétera Nagy’ego.

Od sezonu 2017-18 Claudio  Bohórquez jest dyrektorem artystycznym festiwalu Winnenden. Artysta gra na wiolonczeli G. B. Rogeriego, którą otrzymał od Landeskreditbank Baden-Württemberg.

 

Claudio Bohórquez jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena