Impresariat

Simon Trpčeski

Macedoński pianista Simon Trpčeski uznawany jest za jednego z najniezwyklejszych muzyków, którzy pojawili się na scenie międzynarodowej w ostatnich latach.

trpceski_simon_pc_simon_fowler_3_300

 

Liczne występy w towarzystwie znakomitych orkiestr przyniosły mu uznanie melomanów na całym świecie. Znany jest z nienagannej techniki i subtelnej ekspresji, słynne są również jego pogodna osobowość oraz zasługi w promowaniu kulturowego dziedzictwa Macedonii.

Koncertował z najsłynniejszymi orkiestrami na świecie. Regularnie występuje z London Symphony Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Halle Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, a także Royal Concertgebouw, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Teatru Bolszoj, NDR Sinfonieorchester Hamburg, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, WDR Cologne, MDR Leipzig, wiedeńską Tonkünstler Orchestra, Narodową Duńską Orkiestrą Symfoniczną, Rotterdams Philharmonisch, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Królewską Filharmonią w Sztokholmie, Filharmonią Królewską Flandrii i Filharmonią Petersburską.

W Ameryce Północnej występował m.in. z New York Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Philadelpia Orchestra, Cleveland Orchestra, Boston Symphony Orchestra, San Francisco Symphony, Pittsburgh Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Toronto Symphony Orchestra, Baltimore Symphony Orchestra. W Azji i Oceanii można go było usłyszeć w towarzystwie New Japan Philharmonic, Seoul Philharmonic oraz Hong Kong Philharmonic, a także Sydney Symphony Orchestra, Melbourne Symphony Orchestra i New Zealand Symphony. Współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami, takimi jak Vladimir Ashkenazy, Lionel Bringuier, Andrew Davis, Gustavo Dudamel, Charles Dutoit, Vladimir Jurowski, Lorin Maazel, Antonio Pappano, Vasily Petrenko, Robin Ticciati, Yan Pascal Tortelier, David Zinman, Marin Alsop  oraz Gianandrea Noseda.

W sezonie 2015/16 Simon Trpčeski nadal koncertował na najwyższym poziomie na całym świecie, dając regularne koncerty w Wielkiej Brytanii z London Symphony Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Orchestra i Bournemouth Symphony Orchestra. Poza tym występował z orkiestrami San Francisco Symphony, Atlanta Symphony Orchestra, Vancouver Symphony Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Rotterdam Philharmonic i Orquestra Sinfónica Portuguesa. Odbył także tournee po Hiszpanii z Orkiestrą Filharmonii Helsińskiej i po Wielkiej Brytanii z Oslo Philharmonic Orchestra.

Jest cenionym recitalistą – występował solo w Nowym Jorku, San Francisco, Waszyngtonie, Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Mediolanie, Monachium, Pradze, Hamburgu, Bilbao, Stambule, Dublinie i Tokio. Uznanie zdobyły także jego solowe nagrania dla wytwórni EMI, z których pierwsze ukazało się w 2002 r. Album z utworami Czajkowskiego, Skriabina, Strawińskiego i Prokofiewa otrzymał nagrodę Gramophone w kategoriach „Wybór Redaktora” oraz „Najlepszy Album Debiutancki”. Kolejne płyty z dziełami Rachmaninowa (2005) i Chopina (2007) spotkały się z równie dobrym przyjęciem, a w 2008 r. ukazała się jego płyta poświęcona w całości utworom Debussy’ego (Debussy: Images), która również spotkała się z szerokim uznaniem krytyków. Nagranie z jego recitalu w Wigmore Hall (marzec 2012), które ukazało się w ramach serii „Wigmore Hall Live”, The Telegraph z miejsca okrzyknął „klasyczną premierą tygodnia”. Kolejny jego recital w Wigmore Hall z lipca 2014 został wydany w ramach tej samej serii jesienią 2015 r.

W 2010 r. miał miejsce debiut fonograficzny Simona Trpčeskiego dla firmy AVIE z II i III Koncertem fortepianowym Rachmaninowa z udziałem Vasily’ego Petrenki i Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Album wyróżniony został prestiżową nagrodą Diapason d’or de l’année oraz nagrodą redakcji radia Classic FM. W 2011 r. AVIE wydała drugi album koncertowy z udziałem Trpčeskiego, Petrenki i RLPO, na którym znalazły się I i IV Koncert fortepianowy Rachmaninowa oraz Rapsodia na temat Paganiniego. Nagranie ponownie zdobyło nagrodę Diapason d’or oraz wyróżnione zostało tytułem „Wyboru Redaktora” przez Classic FM i Gramophone. Jego najnowsze nagranie, CD z I i II Koncertem fortepianowym Czajkowskiego z udziałem Vasily’ego Petrenki i Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, ukazało się jesienią 2014 r. nakładem wytwórni Onyx Classics.

Simon często wykonuje również muzykę kameralną, występując m.in. na festiwalach w Aspen, Verbier, Risor, Bergen i Sztokholmie (Festiwal Morza Bałtyckiego). W lecie 2011 r., na festiwalu Tuscan Sun w Cortonie wspólnie z wiolonczelistką Niną Kotovą wykonywał utwory Chopina w ramach spektaklu teatralnego poświęconego życiu kompozytora (w rolach głównych wystąpili Jeremy Irons i Sinead Cusack).

Regularnie występuje w duecie z wiolonczelistą Danielem Müller-Schottem, z  którym odbył tournee po Ameryce Północnej (występy w Vancouver, Montrealu i Waszyngtonie, kwiecień 2014) i Europie (Concertgebouw, Wigmore Hall, listopad 2014), Bilbao (maj 2015). Występował też w trio z Julią Fischer i Danielem Müller-Schottem w Wigmore Hall (marzec 2014) i Filharmonii Drezdeńskiej (lipiec 2014).

Przy szczególnym wsparciu KulturOp (czołowej macedońskiej instytucji wspierającej kulturę i sztukę) oraz Ministerstwa Kultury Republiki Macedonii, Trpčeski regularnie pracuje z młodymi muzykami, wspierając talenty kolejnego pokolenia macedońskich artystów.

Urodzony w Macedonii w 1979 r., Trpčeski wygrał wiele nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych w Wielkiej Brytanii, Czechach i Włoszech. W latach 2001-2003 był stypendystą BBC New Generation Artists, a w 2003 r. został wyróżniony Young Artist Award przez Royal Philharmonic Society. W 2009 r. Prezydent Macedonii Gjorge Ivanov uhonorował go Prezydenckim Orderem za Zasługi dla Macedonii, przyznawanym wybitnym osobistościom z kraju i zagranicy promującym Macedonię na świecie. W 2011 r. otrzymał przyznany po raz pierwszy tytuł Narodowego Artysty Republiki Macedonii.

Simon Trpčeski jest absolwentem Wydziału Muzycznego Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Skopje, gdzie studiował w klasie prof. Borisa Romanova. Mieszka w Skopje wraz z rodziną.