Impresariat

Danjulo Ishizaka

Jego nagrania zachwycają krytyków na świecie. Jest zapraszany do najwspanialszych sal koncertowych.

Danjulo Ishizaka Photo: Marco Borggreve

Urodził się w 1979 r. w Bonn w Niemczech.  Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku czterech lat. Po ukończeniu studiów u Hansa Christiana Schweikera kształcił się w Stanach Zjednoczonych na Indiana University. W latach 1998-2004 studiował w Hanns Eisler Conservatory w Berlinie pod okiem Borisa Pergamenschikowa. W latach 2004-2006 studiował w tymże Konserwatorium pod kierunkiem Antje Weithaas i Tabei Zimmermann.

Artysta zdobył najwyższe laury na międzynarodowym konkursie wiolonczelowym Gaspar Cassado w Hiszpanii w 1998 r. oraz rok później na Międzynarodowym Konkursie im. Lutosławskiego w Warszawie. W 2001 r. jury renomowanego międzynarodowego konkursu ARD w Monachium postanowiło przyznać mu pierwszą nagrodę. W kolejnym roku wywalczył Grand Prix im. Emanuela Feuermanna ufundowaną przez Akademię w Kronbergu i Universität der Künste in Berlin. Danjulo Ishizaka został też uhonorowany nagrodą dla Młodego Artysty Roku.

W listopadzie 2003 r. w wiedeńskiej Musikverein wystąpił z Symfonikami Wiedeńskimi pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Dało to początek jego międzynarodowej karierze. Od tamtego czasu koncertuje na całym świecie z wiodącymi orkiestrami, pod batutą dyrygentów takich jak Gerd Albrecht, Christoph Eschenbach, Lawrence Foster, Michail Jurowski, Jiri Kout, Sir Roger Norrington, Christoph Poppen, Mstislaw Rostropovich oraz Leonard Slatkin. Jest także regularnie zapraszany na renomowane festiwale muzyczne.

Jego debiutancka płyta zawiera sonaty Brittena, Francka i Mendelssohna z towarzyszeniem pianisty Martina Helmchena. W 2006 r. nagranie otrzymało nagrodę Echo Klassik Niemieckiej Akademii Fonograficznej. Artysta został zaproszony przez radio BBC do projektu New Generation Artists Scheme, który umożliwił mu liczne nagrania studyjne (2007 i 2008 r.). Wśród nich znalazły się kompozycje wykonywane solo, z towarzyszeniem fortepianu oraz z pięcioma Orkiestrami Symfonicznymi BBC – jak również debiutanckie recitale w Wigmore Hall w Londynie oraz Bridgewater Hall w Manchesterze.

Danjulo Ishizaka  wykonuje także muzykę kameralną. Miał przyjemność występować z takimi artystami jak Gidon Kremer, Julia Fischer, Lisa Batiashvili, Viviane Hagner, Francois Leleux, czy Lars Vogt. Wspólpracował również z  Tabeą Zimmermannem, Antoine’em Tamestit’em, Renaud Capucon, Julianem Rachlinem i Eleną Bashkirovą z Jerusalem Chamber Music Festival Ensemble. Pianiści partnerujący mu na recitalach to m.in. José Gallardo, Martin Helmchen, Markus Schirmer oraz Henri Sigfridsson.

Artysta jest wspierany przez Akademię w Kronbergu, która zapewnia mu także wiolonczelę Wolfganga Schnabla na której wcześniej grał Boris Pergamenschikow. Ponadto, gra on także na wiolonczeli Lord Aylesford Stradivariusa, wypożyczonej przez Nippon Music Foundation.

Danjulo Ishizaka jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.