Festiwal

Yefim Bronfman

Artysta nagrodzony m.in. prestiżową Avery Fisher Prize oraz Grammy Award.

Urodził się w 1958 roku w stolicy Uzbekistanu, Taszkiencie. W 1973 roku wyemigrował z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował naukę gry na fortepianie u Ariego Vardiego na Akademii Muzycznej Samuela Rubina w Tel Awiwie. Wkrótce przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kształcił się pod kierunkiem takich znakomitości jak Rudolf Firkušný, Leon Fleisher i Rudolf Serkin. Debiut z Orkiestrą Filharmoników Nowojorskich pod batutą Zubina Mehty w 1978 roku był dla artysty otwarciem drzwi do współpracy z najznamienitszymi zespołami i dyrygentami.

W sezonie 2014/15 jako solista koncertował wraz z Filharmonią Berlińską, Staatskapelle Berlin, orkiestrami symfonicznymi Chicago i San Francisco, a także z filharmonikami z Nowego Jorku i Los Angeles. Z Cleveland Orchestra pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta i z mediolańską Orkiestrą La Scala prowadzoną przez Valery’ego Gergieva wykonał oba koncerty fortepianowe Brahmsa. Sezon 2015/16 to dla artysty – uhonorowanego tytułem Capell Virtuoso – czas intensywnej współpracy z Sächsische Staatskapelle.

Od początku kariery Bronfman interesuje się muzyką kameralną, którą wykonuje w towarzystwie artystów tej klasy co Isaac Stern, Pinchas Zukerman, Joshua Bell czy Yo-Yo Ma. Wiosną 2015 roku odbył tournée po Stanach Zjednoczonych z Anne-Sophie Mutter i Lynnem Harrellem.

Znany z nagrań wszystkich koncertów fortepianowych Beethovena i jego Koncertu potrójnego ze skrzypkiem Gilem Shahamem, wiolonczelistą Trulsem Mørkiem i Orkiestrą Tonhalle z Zurychu pod batutą Davida Zinmana, Bronfman angażuje się również w promocję dzieł współczesnych: w 2007 roku był solistą premierowego wykonania Koncertu fortepianowego Esy-Pekki Salonena, a pięć lat później – II Koncertu fortepianowego Magnusa Lindberga; ten drugi utwór z powodzeniem wykonał następnie w Londynie i Göteborgu.

Yefim Bronfman został obywatelem USA w 1989 roku, a dwa lata później otrzymał prestiżową amerykańską Avery Fisher Prize. Pianista szczyci się pokaźną dyskografią, a za nagranie trzech koncertów Bartóka został nagrodzony Grammy Award.

fot. Dario_Acosta