Festiwal

Tamás Pálfalvi

Tamás Pálfalvi. „Zapierająca dech w piersiach biegłość, chwilami przypominająca wręcz akrobatykę, sprawia, że Tamás Pálfalvi wyznacza nowe standardy gry na trąbce. Jeszcze bardziej uderzające są jednak prawdziwie przełomowe programy koncertów wirtuoza” – MDR Figaro, październik 2015.

Prezentujący wyjątkowe umiejętności techniczne 25-letni Węgier Tamás Pálfalvi wyróżnia się wśród współczesnych trębaczy także dzięki wizjonerskiemu i innowacyjnemu podejściu do muzyki. Jego ogromna wirtuozeria, niezwykła osobowość sceniczna i wyjątkowe zrozumienie muzyki przyniosły mu I miejsce podczas Fanny Mendelssohn Förderpreis – niemieckiego konkursu, którego celem jest nie tylko nagradzanie zdolności wykonawczych młodych muzyków, ale także ich umiejętności koncepcyjnych i kreatywności. Artysta zdobył także WEMAG Soloist Award podczas Festiwalu w Mecklenburg-Vorpommern.

Jako jedna ze „wschodzących gwiazd” sezonu 2017/18 europejskiej organizacji koncertowej ECHO, wystąpi w najważniejszych salach Europy, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Luksemburska, Elbphilharmonie w Hamburgu, L’Auditori w Barcelonie, Fundacja Calouste Gulbenkian w Lizbonie, Wigmore Hall w Londynie i Konzerthaus w Dortmundzie.

Sezon 2016/17 to z kolei występy artysty w centrum KKL w Lucernie, podczas Festiwalu Al Bustan w Libanie, Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie oraz Rheingau Musik Festival, gdzie zagra z Cameratą Salzburg.

Jego debiutancka płyta Agitato, nagrana wraz z Orkiestrą Kameralną im. Franza Liszta, wydana nakładem Berlin Classics we wrześniu 2015 roku, to kolejny dowód wszechstronności Pálfalviego. Dzieła Vivaldiego, Telemanna i Händla łączą się bezproblemowo ze współczesnymi dziełami Ligetiego, Kagela i Dubrovaya. Album zebrał doskonałe recenzje na całym świecie, był m.in. płytą miesiąca radia bawarskiego i płytą tygodnia północnoniemieckiego radia NDR.