Festiwal

Storioni Trio

Bart van de Roer (fortepian), Wouter Vossen (skrzypce), Marc Vossen (wiolonczela)

Założone w 1995 roku w Holandii Storioni Trio to zespół wykonujący utwory na trio fortepianowe, od dzieł klasycznych po współczesne, od Haydna po Henzego. Muzycy specjalizują się w koncertach potrójnych (Beethoven, Casella, Juon, Martinů, Moór, Vorísek), a ponadto zamawiają i wykonują koncerty potrójne m.in. Kevina Volansa, Petera-Jana Wagemansa, Nico Muhly’ego i Willema Jethsa.

Podczas niedawnych koncertów w Szwajcarii i Holandii zespół wykonał wszystkie tria fortepianowe Beethovena, grając zarówno na instrumentach z epoki, jak i współczesnych. Z kolei nagranie Koncertu potrójnego Beethovena na instrumentach dawnych wraz z Orkiestrą Symfoniczną Holandii (pod batutą Jana Willema de Vrienda) zyskało uznanie międzynarodowej krytyki.

Zespół pełni funkcję dyrektora artystycznego odbywającego się co roku w Holandii dziesięciodniowego Festiwalu Storioni. Podczas jego 10. edycji, w styczniu 2017 roku, do tria ponownie dołączyli światowej sławy muzycy oraz wschodzące talenty. Każdego roku podczas festiwalu prezentowany jest przynajmniej jeden nowo zamówiony utwór – koncert potrójny lub trio fortepianowe.

Muzycy Storioni Trio zapraszani byli wielokrotnie do takich sal koncertowych, jak Wigmore Hall czy Carnegie Hall, a także na festiwale w Kuhmo, Mecklenburg-Vorpommern, Dni Muzyki Kameralnej w Osnabrück i Festiwal Triów w Filharmonii Moskiewskiej. Podczas tras koncertowych artyści gościli w Indiach, na Bliskim Wschodzie i Tajwanie, w Australii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W kwietniu 2017 roku Storioni Trio zadebiutuje z Orkiestrą Filharmoniczną Hongkongu pod batutą Jaapa van Zwedena.

Wouter Vossen gra a skrzypcach Laurentiusa Storioniego (Cremona 1794), a Marc Vossen na wiolonczeli Giovanniego Grancino (Mediolan 1700).