Festiwal

Santander Orchestra

Santander Orchestra to unikatowy projekt skierowany do młodych muzyków - studentów polskich uczelni artystycznych. W 2015 roku orkiestra odbyła tournée pod batutą światowej sławy dyrygentów Maestro Krzysztofa Pendereckiego i Johna Axelroda.

 Studenci przygotowywali się do trasy koncertowej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach pod okiem pedagogów z czołowych europejskich orkiestr. Ponadto, młodzi muzycy uczestniczyli w wyjątkowych sesjach coachingowych z dziedziny autoprezentacji, komunikacji medialnej i prawa autorskiego, co było dla nich szansą na zdobycie nowych doświadczeń i poznania realiów branży muzycznej w szerokim kontekście.

Wyłoniona w procesie ogólnopolskiej rekrutacji orkiestra wystąpiła u boku wybitnego trębacza Gábora Boldoczki oraz Szymona Nehringa - finalisty XVII Konkursu Chopinowskiego. Trasa koncertowa na przełomie listopada i grudnia 2015 r. objęła koncerty w znakomitych salach koncertowych w Lusławicach, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie oraz Szczecinie.

Pomysł założenia orkiestry dla młodych muzyków narodził się w tym samym czasie, choć zupełnie niezależnie, w Fundacji MyWay i Banku Zachodnim WBK. – Od lat swoją działalnością udowadniamy, że sztuka jest jedną z tych sfer życia społecznego, która potrzebuje wyjątkowego wsparcia. Współtworząc projekt Santander Orchestra chcemy pomóc młodym polskim muzykom w zdobywaniu doświadczenia zawodowego, budowaniu kariery. I jednocześnie po raz kolejny podkreślić, jak ważna jest rola biznesowego mecenatu nad kulturą – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Banku Zachodniego WBK.

Projekt Santander Orchestra jest realizowany przez Fundację MyWay wspólnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

fot. Wojciech Grzędziński