Festiwal

Rolf Beck

Rolf Beck jest od 20 lat chórmistrzem i dyrygentem Chóru i Orkiestry Symfonicznej Bambergu, a także założycielem i dyrektorem artystycznym Akademii Chóralnej Festiwalu Muzycznego w Szlezwiku-Holsztynie. Trzon jego repertuaru stanowią wielkie oratoria, chóralistyka sakralna oraz muzyka współczesna. W jednym ze specjalnych koncertów w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Bambergu zestawił ze sobą Pierwszą noc Walpurgii Mendelssohna z Kantatą Faust Schnittkego.

Rolf Beck dyrygował pierwszym wykonaniem Pasji wg św. Jana J.S. Bacha przez zespół goszczący w Izraelu w historii kraju. W minionych latach z sukcesem występował na takich festiwalach jak Białe Noce w Sankt Petersburgu, Praska Wiosna, Międzynarodowym Festiwalu Brucknera w Linzu, festiwalach muzycznych w Strasburgu i Rheingau, Mozartfeście w Würzburgu, Festiwalu na wyspie Herrenchiemsee, La Folle Journée w Japonii oraz na Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie.

Jako dyrygent Chóru Festiwalu Muzycznego w Szlezwiku-Holsztynie w Lubece Rolf Beck odbywał tournées koncertowe po Hiszpanii, Rosji, Brazylii, Chinach i Japonii. Prowadził też wiele orkiestr, w tym Orkiestrę Symfoniczną Bambergu, Filharmonię Czeską, Praską Orkiestrę Symfoniczną, Orkiestrę Kameralną Bazylei, Ensemble Orchestral de Paris, Orkiestrę Gulbenkiana z Lizbony, Jerozolimską Orkiestrę Symfoniczną, Orkiestrę Filharmonii w Osace, Szanghajską Orkiestrę Symfoniczną oraz Orchestra Ensemble Kanazawa.

W 2009 roku Rolf Beck poprowadził niemiecką premierę Pasji wg św. Jana Bacha w inscenizacji Roberta Wilsona w operze w Kilonii. Innymi ważnymi dla artysty przedsięwzięciami były wykonania Stworzenia świata Haydna w Ankarze podczas Festiwalu w Stambule oraz podczas Festiwalu w Granadzie, a także Mszy c-moll Mozarta w tokijskim Opera City Concert Hall we wrześniu 2011 roku.

Wśród licznych nagrań Becka wymienić warto Judę Machabeusza (Harmonia Mundi) i Ucztę Aleksandra Haendla, Małą mszę uroczystą Rossiniego, Oratorium Bożonarodzeniowe J.S. Bacha.