Festiwal

Orchester Wiener Akademie

Orchester Wiener Akademie

Założona w 1985 roku przez wybitnego dyrygenta i organistę Martina Haselböcka, Orchester Wiener Akademie zyskała uznanie na całym świecie za niewątpliwie austriacką muzykalność, wirtuozerię, wyrafinowanie i energię. Orchester Wiener Akademie jest jedyną orkiestrą w Austrii mającą w swoim repertuarze dzieła od baroku poprzez klasycyzm i romantyzm, aż po wczesny wiek XX, wykonywane na instrumentach z epoki, a także utwory najnowsze wykonywane na współczesnych instrumentach. Jest tak samo dobrze znana z interpretacji dzieł Bacha, Mozarta, Haydna i Beethovena, co muzyki Schumanna, Brahmsa, Liszta i Brucknera.

Coroczny cykl koncertów w wiedeńskiej Musikverein to już stały i bardzo popularny punkt w kalendarzu muzycznym miasta. W koncertach zespołu uczestniczą gościnnie soliści instrumentaliści i wokaliści, tacy jak: Daniel Hope, Ronald Brautigam, Isabelle Faust, Thomas Hampson, Anne Schwanewilms, Soile Isokoski, Cecilia Bartoli, Sophie Karthäuser, Dorothee Mields i wielu innych.

W 2014 roku Orchester Wiener Akademie i Martin Haselböck zapoczątkowali nowy cykl koncertów w Wiedniu – RESOUND, w ramach którego wykonywane są dzieła symfoniczne Beethovena w historycznych salach, w których odbyły się bądź ich premiery, bądź pierwsze wiedeńskie wykonania. Koncerty w ramach cyklu RESOUND przyjmowane są z największym entuzjazmem przez wiedeńską publiczność i prasę, a towarzyszy im seria równie popularnych nagrań symfonii i innych dzieł dla francuskiej wytwórni Alpha. W najbliższym sezonie cykl zostanie poszerzony o koncerty fortepianowe Beethovena i symfonie Schuberta.

Orchester Wiener Akademie wyjeżdża na liczne tournées. W ostatnim sezonie zespół wystąpił w ponad 20 krajach na 3 kontynentach. Można go było usłyszeć na międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz w ramach cykli koncertów, takich jak Praska Wiosna, Frankfurter Fest, Festiwal Muzyczny w Szlezwiku-Holsztynie czy Wiener Festwochen. Wiosną 2017 roku orkiestra zaprezentuje wszystkie symfonie Beethovena w Osace i Tokio.