Festiwal

NDR Sinfonieorchester Hamburg

Orkiestra Symfoniczna Radia Północnoniemieckiego (NDR), zespół, który wkrótce obejmie rezydencję w Filharmonii nad Łabą w Hamburgu, regularnie koncertuje w Hamburgu, Lubece, Kilonii i Wismarze. Orkiestra zapraszana jest na najważniejsze festiwale Europy i regularnie odwiedza słynne sale koncertowe kontynentu. Międzynarodową renomę uzyskała dzięki licznym tournées koncertowym po Azji, Ameryce Południowej i USA.

NDR powstała w 1945 roku, a pierwszy z jej głównych dyrygentów, Hans Schmidt-Isserstedt, zdefiniował profil artystyczny zespołu na przeszło ćwierć wieku. Podobnie ważna dla orkiestry była 20-letnia, bardzo intensywna współpraca z Günterem Wandem. Piastując stanowisko pierwszego dyrygenta od 1982 roku (by już po pięciu latach uzyskać godność dożywotniego dyrygenta honorowego), artysta ów określał kierunki rozwoju artystycznego orkiestry aż do swojej śmierci w 2002 roku.

Kierowana przez znakomitych dyrygentów, m.in. Christopha Eschenbacha i Christopha von Dohnányi’ego, orkiestra jest od 2011 roku prowadzona przez Thomasa Hengelbrocka. Styl muzyczny głównego dyrygenta, jego inspirujący sposób dzielenia się muzyką i nowatorskie sposoby jej przedstawiania stworzyły wokół symfoników aurę optymizmu – nowe otwarcie zauważa nie tylko orkiestra, ale też miłośnicy muzyki oraz dziennikarze. Ze wspaniałym przyjęciem w kraju i za granicą spotkały się tournées NDR po Niemczech, Europie, Korei Południowej, Chinach i Japonii oraz koncerty na Festiwalu Muzycznym w Szlezwiku-Holsztynie. Współpraca Hengelbrocka z orkiestrą doczekała się też dokumentacji na płytach CD, na których znalazły się utwory Mendelssohna, Schumanna, Dvořáka, Schuberta i Mahlera. W czerwcu 2015 roku NDR Sinfonieorchester Hamburg podpisała umowę o wieloletniej współpracy ze swoją odpowiedniczką z Szanghaju: głównym elementem współpracy z tamtejszą orkiestrą jest wielkie przedsięwzięcie edukacyjne w Chinach. Od 2015 roku Hengelbrockowi towarzyszy w roli pierwszego gościnnego dyrygenta Krzysztof Urbański.