Festiwal

Michael Schade

Ceniony jako jeden z najlepszych śpiewaków naszych czasów, tenor Michale Schade pojawia się regularnie w najsłynniejszych teatrach operowych i salach koncertowych świata.

Ostatnie występy zawiodły go na festiwale do Salzburga, Grafenegg, Lucerny i Verbier, oper w Wiedniu, Hamburgu i Berlinie, a także do Metropolitan Opera i Canadian Opera Company. Poza karierą na scenie operowej, Schade wiele czasu poświęca także na działalność recitalową i koncertową.

Występuje regularnie z najważniejszymi orkiestrami świata, takimi jak filharmonicy wiedeńscy, berlińscy i nowojorscy, Królewska Orkiestra Concertgebouw, orkiestry symfoniczne Cleveland, Toronto, Montrealu i Bostonu oraz Orkiestra Symfoniczna Bawarskiego Radia, z którą artysta wystąpił w Tokio. Schade współpracował z takimi dyrygentami jak Boulez, Harding, Harnoncourt, Jansons, Jordan, Luisi, Levine, Mehta, Muti, Rattle, Thielemann, Ticciati, Young czy Welser-Möst.

W ramach recitali pieśni występował m.in. w Musikverein (jako artysta-rezydent) i Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Wigmore Hall w Londynie, Alice Tully Hall i Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz na festiwalu Schubertiade w Schwarzenbergu.

Artysta wiele nagrywa, a jego liczna dyskografia i bogaty repertuar obejmują dzieła od Pasji Bacha po Pieśń o ziemi Mahlera. Do jego najnowszych nagrań należą Piękna młynarka z Rudolfem Buchbinderem (nagranie na żywo z festiwalu w Grafenegg) oraz DVD z operami Arabella i Das Labyrinth. Wiedeńska Opera Narodowa przyznała śpiewakowi tytuł Österreichischer Kammersänger. Schade jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Stella Maris” Hapag-Lloyd Cruises, a do roku 2019 także Międzynarodowego Festiwalu Barocktage Stift Melk w Austrii.

fot. Harald Hoffmann