Festiwal

Maximiano Valdés

Maximiano Valdés jest dyrektorem artystycznym Portorykańskiej Orkiestry Symfonicznej a także Festiwalu Pablo Casalsa w Prades. W swojej karierze piastował stanowiska dyrektora artystycznego Orquesta Sinfónica de Euskadi, pierwszego gościnnego dyrygenta Orkiestry Filharmonii w Buffalo, głównego dyrygenta Teatro Municipal de Santiago de Chile i dyrektora artystycznego Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias. Międzynarodową karierę, która zaprowadziła go na sceny USA, Azji i Ameryki Łacińskiej, Maestro Valdés rozpoczął od wygrania dwóch międzynarodowych konkursów w Kopenhadze i Florencji.

Występował w salach koncertowych Wenecji, Bolonii, Rzymu, Florencji i Katanii, dyrygował w teatrach operowych Paryża, Nicei, Lyonu, Berlina i Bonn oraz prowadził orkiestry w Dreźnie, Kolonii i Bochum. Ponadto w Anglii dyrygował i nagrywał z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, English Chamber Orchestra i Orkiestrą Symfoniczną BBC.

W Ameryce Północnej Maestro Valdés dyrygował gościnnie w wielu miastach, m.in. w Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, St Louis, Vancouver, Ottawie, Toronto i Montrealu. Często gości też w salach Ameryki Południowej, m.in. w Teatro Colón w Buenos Aires, w Teatro Municipal w Santiago oraz w brazylijskich miastach São Paulo i Belo Horizonte. W styczniu w Hawanie dyrygował Kubańską Orkiestrą Narodową.

Od początku swojej kariery, a zarazem od powstania programu El Sistema, współpracuje z Państwową Fundacją Orkiestr Młodzieżowych i Dziecięcych Wenezueli (FESNOJIV); wielokrotnie występował i nagrywał z Orkiestrą Simóna Bolívara.

Valdés uczył się gry na fortepianie i kompozycji w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, a następnie studiował dyrygenturę u Franco Ferrary i Sergiu Celibidache, uczestniczył jako dyrygent – stypendysta w Tanglewood Festival i współpracował z Leonardem Bernsteinem.

foto Manuel Velez