Festiwal

Martin Haselböck

Martin Haselböck. Austriacki dyrygent Martin Haselböck pochodzi ze znanej rodziny muzyków. Po studiach w Wiedniu i Paryżu, otrzymawszy wiele nagród i stypendiów, zasłynął w świecie jako solista organista, współpracujący z takimi dyrygentami, jak Claudio Abbado, Lorin Maazel, Wolfgang Sawallisch, Riccardo Muti i innymi.

Po uzyskaniu tytułu Organisty Dworu Wiedeńskiego zanurzył się we wspaniały repertuar klasycznej muzyki kościelnej, co zainspirowało go do założenia zespołu Orchester Wiener Akademie grającego na instrumentach z epoki. Od momentu powstania w 1985 roku orkiestra uważana jest za jeden z wiodących zespołów tego nurtu, zyskując szczególne uznanie za interpretacje utworów z epoki klasycyzmu i romantyzmu.

W 2014 roku Haselböck stworzył w Wiedniu nowy ważny cykl koncertów – RESOUND Beethoven – podczas którego Orchester Wiener Akademie wykonuje symfonie i inne dzieła orkiestrowe kompozytora w historycznych miejscach Wiednia, gdzie zostały najwcześniej wykonane. Cykl odniósł ogromny sukces, zwłaszcza, że w tym samym czasie, nakładem francuskiej wytwórni Alpha, ukazała się seria nowych nagrań dzieł symfonicznych, wśród których znalazła się muzyka do Egmonta Goethego z Johnem Malkovichem w roli narratora, w nowej wersji angielskiej autorstwa Christophera Hamptona.

Martin Haselböck jest bardzo aktywny jako dyrygent gościnny, prowadząc czołowe orkiestry świata podczas koncertów w Europie, Azji i obu Amerykach. Niedawno zadebiutował z orkiestrami symfonicznymi Vancouver i Sydney, a także z Filharmonią Malezyjską i Ulster Orchestra.

Razem z Johnem Malkovichem i austriackim reżyserem Michaelem Sturmingerem Haselböck stworzył spektakl teatralno-muzyczny The Infernal Comedy (Piekielna komedia). Dzieło zostało wykonane ponad 100 razy na całym świecie, odnosząc spektakularny sukces. Kolejny projekt realizowany z Malkovichem – Just Call Me God dla aktora i organisty – będzie miał swoją premierę w marcu 2017 roku w nowej Elbphilharmonie w Hamburgu.