Festiwal

Marta Kowalczyk

Skrzypaczka z bogatym doświadczeniem koncertowym, laureatka szeregu nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych

Marta-Kowalczyk-1-Anita-Wąsik-1024x1021

Występowała w Europie i na świecie jako solista i kameralistka. Współpracowała ze światowej sławy artystami, takimi jak Salvatore Accardo, Barry Douglas, Arto Noras, Antoni Wit, czy Bruno Giuranna. Jej niedawne wykonanie Sonaty nr 2 na skrzypce z fortepianem Krzysztofa Pendereckiego zostało opisane jako ‘zapierające dech w piersiach, ze znakomitym wyczuciem stylu, zaangażowaniem, przepięknym prowadzeniem linii, wirtuozerią i partnerstwem’ ‘przez londyński  "The Times".

Urodzona w Koszalinie, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku siedmiu lat. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Jana Staniendy otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie studiowała w klasie profesora György Pauka. W 2017 roku ukończyła Akademię Stauffer w Cremonie jako studentka Maestro Salvatore Accardo.

Do jej ostatnich osiągnięć należą Medal Magna Cum Laude przyznany przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie, Nagroda Royal Philharmonic Sociaty, Nagroda J & A Bear, Grand Prix i dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Ludwiga van Beethovena w Lusławicach, nagrody na Konkursie Johannesa Brahmsa w Austrii i Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Chinach.

W 2016 roku artystka zadebiutowała w  Wigmore Hall w Londynie dokonując premierowego wykonania w Wielkiej Brytanii ‘La Folii’ Krzysztofa Pendereckiego. W minionym sezonie artystycznym wystąpiła również w Concertgebouw w Amsterdamie, Purcell Room w Londynie, Radial System V w Berlinie oraz Filharmonii w Bratysławie. Odbyła trasę koncertową po Włoszech wraz z pianistką Beatrice Raną wykonując bogaty repertuar muzyki kameralnej. Koncertowała z Sinfonią Varsovią (na Wielkanocnym Festiwalu Muzycznym Ludwiga van Beethovena), Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Koszalińskiej,  Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Radiowa Polskiego Radia, oraz Orkiestrą Filharmonii Busan w Korei Pd.

Od 2017 r. jest koncertmistrzynią Orkiestry Symfonicznej w Bazylei.

Marta Kowalczyk reprezentowana jest przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena.