Festiwal

Lucia Duchoňová

W opinii znawców Lucia Duchoňová jest jedną z wokalistek młodego pokolenia, o których wkrótce będzie głośno.

Dowodem na to, że warto śledzić jej poczynania, jest nominacja do nagrody Grammy. Pozostając pod wielkim wrażeniem słowackiej mezzosopranistki Magazyn „Gramophone” w recenzji nagranego przez nią Canto a Sevilla Joaquina Turiny uznał, że jej głos posiada „najbardziej wysublimowany wysoki rejestr”. Z kolei niemiecki „Klassik Heute” uznał ją za „artystkę będącą wzorem muzykalności i niuansów wokalnych”, której interpretacje można przyrównać nawet z jej legendarną poprzedniczką, Victorią de los Angeles. Cokolwiek znajdziemy w wywiadach przeprowadzonych z artystką na całym świecie, wszystkie zwracają uwagę na to samo: wrażliwość we frazowaniu, którym artystka pieczętuje każdą wykonywaną kompozycję.

Jednym z pierwszych najważniejszych momentów u początku kariery wokalistki było wykonanie Mszy Leonarda Bernsteina podczas Festiwalu Muzyki Europejskiej w Pasawie, a także koncert poświęcony pamięci jej słynnej rodaczki – Lucii Popp w Bratysławie, po którym przyszły zaproszenia na wiele festiwali, m.in. na festiwal na wyspie Herrenchiemsee, Festiwal Muzyczny w Szlezwiku-Holsztynie, Międzynarodowy Festiwal Haendla w Getyndze, festiwale muzyczne w Rheingau, Ottobeuren, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i na wyspie Uznam, Białe Noce w Sankt Petersburgu, Praską Wiosnę, oraz na tokijskie La Folle Journée.

Na scenie operowej Lucia Duchoňová stworzyła wspaniałą Lisettę w Księżycowym świecie Haydna, była Trzecią Damą w Magicznym flecie i Dorabellą w Così fan tutte Mozarta.

Dyskografia artystki obejmuje oratoria Haendla Juda Machabeusz (DHM) i Uczta Aleksandra (Hänssler Classic), pierwszą płytę solową Canto a Sevilla (Hänssler Classic), która w 2010 roku uzyskała nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Classical Vocal Performance, Canciones & Conciertos z 2012 roku (Hänssler Classic) oraz Melancholy (2014, Capriccio/Deutschlandradio Kultur).

Lucia Duchoňová jest organizatorką międzynarodowego festiwalu ZOOM+ a cappella odbywającego się w słowackiej Trnawie.