Festiwal

Lithuanian Chamber Orchestra

Założona w 1960 roku przez prof. Sauliusa Sondeckisa (jej dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta w latach 1960–2004), Litewska Orkiestra Kameralna (LCO) uważana jest za najlepszą orkiestrę kraju, cieszącą się także uznaniem międzynarodowym.

Gęsta siatka tras koncertowych LSO, rysowana od powstania zespołu, pokrywa Europę wzdłuż i wszerz, sięgając też do obu Ameryk, na Kubę, do Egiptu, RPA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a nawet do Australii, Chin i Japonii.

LCO wielokrotnie oklaskiwano w największych salach koncertowych Europy, takich jak: Filharmonia Berlińska, Musikverein w Wiedniu, Royal Festival Hall w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu oraz Gewandhaus w Lipsku. Podobnym aplauzem cieszył się zespół na festiwalach w Salzburgu, Szlezwiku-Holsztynie, Lucernie i Ludwigsburgu, a także podczas Bachwoche Ansbach, Moskiewskich Wieczorów Grudniowych Światosława Richtera, Festiwalu Muzycznego w Rheingau, Festiwalu Ivo Pogorelića, Festiwalu Yehudi Menuhina w Gstaad, Berlińskiego Festspiele oraz wielu innych.

Z grona licznych mistrzów batuty, pod których dyrekcją występowała Litewska Orkiestra Kameralna, najważniejsze miejsce w sercach i pamięci muzyków – także ze względu na szczególną atmosferę bliskości, jaką wytwarzał – zajmuje Sir Yehudi Menuhin, który poprowadził zespół w blisko 60 koncertach podczas dorocznych tournées LSO.

Orkiestra koncertowała z solistami z wielu krajów i z różnych pokoleń; byli wśród nich Gidon Kremer, Igor Ojstrach, Wladimir Spivakov, Daniel Hope, Julian Rachlin, Sarah Chang, Janine Jansen, Mścisław Rostropowicz, Natalia Gutman, Mischa Maisky, Evgeny Kissin, Barry Douglas, Denis Matsuyev, Gábor Boldoczki, Jean Pierre Rampal.

Ponad półwiecze działalności LCO zaowocowało nagraniem przeszło stu płyt z repertuarem zróżnicowanym, choć skoncentrowanym przede wszystkim na muzyce Bacha i Mozarta.

W programach orkiestry często goszczą utwory premierowe i nagrania nowo powstałych dzieł. Zespół zawsze bardzo aktywnie promował muzykę swojego kraju, wykonując przeszło 200 utworów Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, Balysa Dvarionasa, Stasysa Vainiūnasa, Eduardasa Balsysa i innych litewskich kompozytorów.

W grudniu 2008 roku orkiestra mianowała swoim dyrektorem artystycznym skrzypka Sergeja Krylova.

fot. D.Matvejevas