Festiwal

Krzysztof Szumanski

Baritone

Krzysztof Szumański zakwalifikował się do prestiżowego Programu dla Młodych Artystów Jette Parker, prowadzonego przez Royal Opera House w Londynie. Pobierał nauki w londyńskim National Opera Studio a także w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ileanę Cotrubaş, Catherine Malfitano, Alison Pearce, Bernda Weikla i innymi znanych wokalistów.

Jako „Młody Artysta”, występował na deskach Opery Królewskiej w takich rolach, jak Nick Shadow w Żywocie rozpustnika, Masetto w Don Giovannim, Dulcamara w Napoju miłosnym czy Ferrando w Trubadurze. W tym czasie współpracował z dyrygentami tej miary co Antonio Pappano, Semyon Bychkov, Ivor Bolton, Sir John Eliot Gardiner, Bernard Haitink i Mikko Franck.

Od 2008 do 2013 roku Krzysztof Szumański był członkiem zespołu Deutsche Oper w Berlinie, gdzie wcielał się w role Figara (Wesele Figara), Alidora (Kopciuszek albo triumf dobroci) i Paolo Orsiniego (Rienzi). Był także Angelottim w Tosce, Masettem w Don Giovannim wystawianym przez Roland Schwaba, a także Panteuszem w Trojanach i Zunigą w Carmen.

Po przystąpieniu do zespołu berlińskiej opery Szumański zadebiutował na Festiwalu w Wexford w Śnieżce Rimskiego-Korsakowa dyrygowanej przez Dmitri Jurowskiego. Artysta otrzymał kolejne zaproszenie na festiwal w 2011 roku, by wykonać rolę Wojewody w operze Maria Romana Statkowskiego.

W sezonie 2010/11 Krzysztof Szumański wykonał barytonową wersję suity Porucznik Kiże Prokofiewa w Filharmonii Berlińskiej, a w marcu 2012 roku wystąpił tam podczas Gali Operowej. Równie ważnym wydarzeniem tamtego sezonu był debiut artysty w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w partii Leporella w Don Giovannim oraz w Operze Krakowskiej w partiach Figara i Leporella. W kolejnych sezonach artysta nawiązał współpracę z Operą Nową oraz Teatrem Narodowym w Belgradzie, a także występował w Filharmonii Berlińskiej (Gala Operowa, IX Symfonia Beethovena).