Festiwal

Josep Pons

Josep Pons. Uważany za jednego z czołowych dyrygentów swojego pokolenia w Hiszpanii, Josep Pons zbudował silne relacje z takimi orkiestrami jak Orchestre de Paris, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, a także BBC Symphony Orchestra, z którą wystąpił kilka razy podczas koncertów BBC Proms. Ponadto, w sezonach 2015/16 i 2016/17, ponownie dyryguje Gewandhausorchester z Lipska, Orkiestrą Symfoniczną Birmingham oraz Królewską Orkiestrą Filharmoniczną ze Sztokholmu. To również czas jego debiutów z WDR Sinfonieorchester z Kolonii, Konzerthausorchester z Berlina oraz Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI z Turynu.

Jako dyrektor muzyczny Gran Teatre del Liceu, w każdym sezonie prowadzi w Barcelonie kilka inscenizacji. Jest dyrygentem honorowym Orkiestry Narodowej Hiszpanii; wcześniej przez dziewięć lat piastował w niej funkcję dyrektora artystycznego, znacznie podnosząc rangę zespołu w świecie. W latach 1994-2004 był również dyrektorem muzycznym Orkiestry Miasta Grenady.

Dyskografia Josepa Ponsa obejmuje ponad 50 płyt CD i DVD, wśród których znajdują się wielokrotnie nagradzane nagrania dzieł Manuela de Falli i muzyki francuskiej, uchodzące za wyznacznik interpretacji. Noce w ogrodach Hiszpanii, nagrane z Javierem Perianesem, przyniosły artyście nagrodę Choc de la Musique, płyta Melancolía z Patricią Petibon – Editor’s Choice magazynu Gramophone, a współpraca z Tomatito zaowocowała przyznaniem Latin Grammy Award.

Naukę muzyki rozpoczynał w prestiżowej Escolanía de Montserrat. Tradycja świecka tego ośrodka oraz nacisk kładziony zarówno na naukę polifonii, jak i muzyki współczesnej wywarły znaczący wpływ na dalszy rozwój artysty, tak muzyczny, jak i intelektualny. W 1999 roku Josep Pons został uhonorowany Państwową Nagrodą Muzyczną Hiszpanii za wybitne osiągnięcia w muzyce XX wieku.