Festiwal

Jonathan Lemalu

samoański bas-baryton, urodzony w Nowej Zelandii.

W operach znany z ról Papagena (Czarodziejski Flet), Figara (Le nozze di Figaro), Leporella i Masetta (Don Giovanni), Rocca (Fidelio), Spodka (Sen Nocy Letniej), Colline’a (Cyganeria), Porgy’ego (Porgy i Bess), Basilia (Cyrulik Sewilski), Neptuna (Idomeneo), Saula (Saul), Zoroastra (Orlando) oraz Księcia (Zamek Sinobrodego). Zdobył wielkie uznanie krytyków za rolę Queequega, którą stworzył w Moby-Dicku Jake Heggie’go na scenach Dallas, San Diego, Adelajdy i San Francisco. Występował również na deskach innych oper, w tym Opery Królewskiej (Covent Garden), Opery Lyońskiej, Opery Lirycznej w Chicago, the Metropolitan Opera, Opery w Baden-Baden a także monachijskiej i hamburskiej Staatsoper, oraz na festiwalach w Glyndebourne, Salzburgu, Edynburgu, Styriarte w Grazu i Gergieva w Rotterdamie.

Publiczność miała okazję wysłuchać koncertów i recitali artysty w filharmoniach Berlina, Nowego Jorku, Rotterdamu i Los Angeles, gdzie występował z orkiestrami symfonicznymi z Nowej Zelandii, Londynu, Bostonu, Chicago, San Francisco, Toronto, Paryża i Tokio, pod batutą takich dyrygentów jak Sir Colin Davis, Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Harding, Nikolaus Harnoncourt, Charles Mackerras, Zubin Mehta, Sir Roger Norrington, Sir Antonio Pappano i Sir Simon Rattle.

Wśród bieżących dokonań i planów artysty warto wymienić rolę Nurabada (Poławiacze Pereł) dla Opery w Seattle, koncerty z orkiestrami filharmonii w Strasburgu oraz Hongkongu, a także ponowną współpracę z Theater an der Wien.