Festiwal

Johanna Rusanen

Sopran

Johanna Rusanen urodziła się w rodzinie muzyków w Kuopio, w Finlandii. Otrzymawszy tytuł magistra muzyki na Akademii Sibeliusa w Helsinkach, studia kontynuowała i ukończyła w Berlinie i Wiedniu.

Brała udział w programie Opery Berlińskiej dla młodych artystów. Występowała podczas Festiwalu Operowego w Savonlinnie i Opera Cava w Nilsiä, współpracowała z Fińską Operą Narodową, Teatrem Bolszoj, teatrami operowymi w Berlinie, Vantaa i Turku, a także odbyła tournée z zespołem operowym Festiwalu w Savonlinnie.

W repertuarze artystki znalazły się partie Tatiany (Eugeniusz Oniegin), Marii (Wozzeck), Amelii (Bal maskowy), Mimì (Cyganeria), Lauretty (Gianni Schicchi), Donny Elviry (Don Giovanni) i Małgorzaty (Faust). Rusanen zdobyła uznanie jako odtwórczyni ról silnych kobiet w operach fińskich kompozytorów, m.in. Riitty w The Last Temptations Joonasa Kokkonena wystawionej w Nivali (2009), Anny w Ratsumies Aulisa Sallinena (2005/06) i Aalo w The Wolf’s Bride Tauno Pylkkänena w Helsinkach (2006). W 2015 roku wystąpiła w partii Turandot w Helsinkach i Turynie, Toski w Savonlinnie i Ortrudy w São Paulo. W bieżącym sezonie można ją usłyszeć po raz pierwszy w partii Izoldy w Fińskiej Operze Narodowej.

Sopranistka występowała w partiach solowych dzieł oratoryjnych oraz z recitalami pieśni w wielu krajach Europy, a także w Japonii, Chile, Stanach Zjednoczonych i Korei Północnej. Partia sopranu w Symfonii Kullervo Sibeliusa stała się jej sztandarową pozycją; wykonywała ją niedawno podczas festiwalu Grant Park Music w Chicago, gdzie wystąpiła u boku swojego brata – barytona Villego Rusanena. W 2015 roku otrzymała zaproszenie do współpracy z Orkiestrą Symfoniczną BBC, z którą wystąpiła pod batutą Saakariego Oramo podczas festiwalu BBC Proms.

fot. Heikki Tuuli