Festiwal

Hong Kong Sinfonietta

Hong Kong Sinfonietta to jedna z czołowych orkiestr Hongkongu. Z Wing-sie Yip jako dyrektorem muzycznym orkiestra przybliża muzykę społeczności, a jej pełne pasji interpretacje i nowatorski program koncertów zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Od 1999 roku Hong Kong Sinfonietta współpracuje z plejadą międzynarodowych muzyków i zespołów, takich jak Vladimir Ashkenazy, Plácido Domingo, Augustin Dumay, Fou Ts’ong, Christopher Hogwood, Luciano Pavarotti czy Krzysztof Penderecki. Zespół daje ponad 100 koncertów w sezonie, a ponadto od 2009 roku jest partnerem centrum kulturalnego w kompleksie Hong Kong City Hall. Wierząc głęboko w aktualność i współczesną wagę muzyki, Hong Kong Sinfonietta co roku zamawia i wykonuje nowe dzieła, uczestnicząc także w koncertach typu „crossover”, łączących różne style muzyczne. Dyskografia zespołu obejmuje dzieła chińskich kompozytorów (wydane przez wytwórnię Hugo), a także trzy podwójne albumy zatytułowane This is Classical Music (Decca), które otrzymały status platynowej i złotej płyty.

W ramach swoich tournées Hong Kong Sinfonietta zapraszana była do Ameryki Północnej (Kanady i Nowego Jorku) i Południowej (Brazylii, Argentyny i Urugwaju), a także do Europy, gdzie wystąpiła podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w La Roque-d’Anthéron, festiwali Saint-Riquier, Les Flâneries Musicales d’Été de Reims i Les Nuits Romantiques (Francja), w Tonhalle w Zurychu, Victoria Hall w Genewie oraz we Fryburgu (Szwajcaria), w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Arturo Benedetti Michelangeli i podczas Settimane Musicali al Teatro Olimpico (Włochy), a także w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Marvão w Portugalii, w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz na Litwie. W Chinach zespół można było usłyszeć podczas Międzynarodowego Wiosennego Festiwalu Muzycznego w Szanghaju oraz Międzynarodowego Festiwalu Sztuki w Szanghaju (Expo 2010 w Szanghaju), a także w Pekinie, w Narodowym Centrum Sztuk Performatywnych. W Japonii muzycy zagrali podczas La Folle Journée w Tokio, a także w Niigacie, Nagano i Kanazawie; w Korei podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Tongyeong, a w Singapurze w teatrze Esplanade.