Festiwal

Gary Griffiths

Baryton

Został finalistą cenionego konkursu BBC Cardiff Singer of the World w 2013 roku. Był studentem Guildhall School of Music and Drama, gdzie zdobył prestiżowy Złoty Medal.

Debiut w Walijskiej Operze Narodowej w partii Guglielma (Così fan tutte) w 2011 roku przyniósł mu sukces wśród krytyków. Wśród innych partii wykonywanych w walijskiej operze, do której wraca w przyszłym sezonie, artysta chętnie wymienia Cecila (Maria Stuarda), Masettę (Don Giovanni), Claudia (Béatrice et Bénédict) i Schaunarda w nowej inscenizacji Cyganerii, za którą otrzymał Nagrodę Walijskich Krytyków Teatralnych.

Wśród najnowszych sukcesów artysty warto wspomnieć wykonania Trojan Berlioza z Valerym Gergievem i Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Requiem Mozarta z Orkiestrą Narodowej Opery Walijskiej pod dyrekcją Christopha Poppena, partii Neda Keene’a (Peter Grimes) z Garsington Opera, Maximilliana (Kandyd) podczas Maggio Musicale Fiorentino, Hrabiego (Wesele Figara) z Operą w Wiesbaden, Kata (Inês de Castro) z Operą Szkocką i Malatesty (Don Pasquale) z Longborough Festival Opera.

Wykonania recitali zaprowadziły Gary’ego Griffithsa na sceny Llandudno, Beaumaris, Fishguard, Harrogate oraz St David’s Hall w Cardiff, a jego głos można usłyszeć również m.in. w nagraniu Kołysanek Catrin Finch (Lullabies dla Deutsche Grammophon) i na debiutanckim CD artysty zatytułowanym po prostu Début, a niedługo także w pieśniach Mendelssohna nagranych z Malcolmem Martineau.

fot. Pascal Paulic