Festiwal

Frankfurt Radio Symphony

Założona w 1929 roku Symfoniczna Orkiestra Radiowa we Frankfurcie (hr-Sinfonieorchester) jest jedną z najstarszych niemieckich radiowych orkiestr symfonicznych. Jej dzieje są historią udanego, a przecież niełatwego balansowania między wiernością tradycji i koniecznością sprostania wyzwaniom stojącym przed najwspanialszymi współczesnymi orkiestrami. Profil artystyczny zespołu definiują programy o najwyższym stopniu zróżnicowania, w których występy symfoniczne przeplatają się z muzyką dawną, a programy dla słuchaczy młodszych – z muzyką nowoczesną.

Zespół publicznego niemieckiego radia Hesji (hr w nazwie to Hessischer Rundfunk) zdobył wielką renomę na całym świecie również dzięki występom gościnnym oraz wielokrotnie nagradzanym płytom. Regularne tournées po Japonii, Korei i Chinach są dla zespołu równie ważne co obecność w najważniejszych europejskich salach koncertowych – Budapesztu, Madrytu, Pragi, Salzburga i Wiednia.

Słynąca przede wszystkim ze swojej wspaniałej sekcji dętej, bogatego dźwięku smyczków oraz dynamicznych wykonań, orkiestra z Frankfurtu proponuje wysoce zróżnicowaną stylistykę muzyczną. Występując pod przewodnictwem swojego dyrektora artystycznego Andrésa Orozco-Estrady, zespół kojarzy się nie tylko z muzyczną doskonałością, ale też z równie ciekawym co zróżnicowanym repertuarem.

Za sprawą coraz szerzej znanych, przełomowych nagrań symfonicy z Frankfurtu wyznaczają nowe standardy w repertuarze romantycznym i późnoromantycznym; szczególne uznanie na arenie międzynarodowej zyskały sobie ich wspaniałe wykonania dzieł Mahlera i Brucknera. Ta właśnie muzyczna tradycja, wprowadzona przez Eliahu Inbala, trwała pod przewodnictwem kolejnych dyrektorów artystycznych, Dimitrija Kitajenki i Hugh Wolffa, i jest doskonale widoczna w przedsięwzięciach muzycznych Paavo Järvi’ego obdarzonego przez zespół honorowym tytułem Conductor Laureate.