Festiwal

Markus Eiche

baryton

Studiował w Stuttgarcie i Karlsruhe. W latach 2001-07 był członkiem zespołu Teatru Narodowego w Mannheim, a w latach 2007-11 Wiedeńskiej Opery Narodowej. Od 2011 roku artysta jest rezydentem oper narodowych w Wiedniu i Monachium, gdzie wciela się w najważniejsze role ze swego repertuaru, do których należą: Hrabia Almaviva (Wesele Figara), Marcello (Cyganeria), Jelecki (Dama Pikowa), Belcore (Napój miłosny), Albert (Werter), Lescaut (Manon Lescaut), Frank i Fritz (Umarłe miasto), Olivier (Capriccio), Oniegin, Piotr miotlarz (Jaś i Małgosia), Harlekin i Nauczyciel muzyki (Ariadna na Naksos), Sharpless (Madame Butterfly), Kurwenal (Tristan i Izolda), von Faninal (Kawaler srebrnej róży) oraz Gunter i Donner (Złoto Renu).

Markus Eiche gości na festiwalach w Salzburgu, Bayreuth oraz na Biennale w Monachium. Występował na deskach takich scen operowych jak: La Scala, Nederlandse Opera Amsterdam, Semperoper Dresden, Komische Oper Berlin, Deutsche Staatsoper Berlin, Finnish National Opera w Helsinkach, czy Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

W 2014 roku, podczas Bayreuther Festspiele, wykonał partię Wolframa w Tannhäuserze (występ zarejestrowany na płycie DVD) oraz Donnera w Złocie Renu. Ponadto w sezonie 2014/15 można go było usłyszeć w roli Lescauta w Manon Lescaut Pucciniego (ze śpiewakiem Jonasem Kaufmannem i Bawarską Operą Narodową), oraz jako Golauda w Peleasie i Melizandzie. Jego sezon 2015/16 znaczą występy w Wiedniu (partia Alberta w Werterze oraz Guglielma w Così fan tutte) i Monachium (jako Gunter w Zmierzchu bogów, Marcello w Cyganerii, Nauczyciel muzyki w Ariadnie na Naksos i Hrabia w Weselu Figara).

O wszechstronności Markusa Eiche świadczy jego bogaty repertuar, reprezentujący mnogość stylów i epok. Artysta blisko współpracuje z Helmuthem Rillingiem, a ponadto zapraszany jest do współpracy z Chicago Symphony Orchestra, Les Talens Lyrique, Münchener Bach-Chor oraz zespołami Paryża i Walencji. Liczne nagranie śpiewaka obejmują zarówno repertuar symfoniczny, jak i operowy. Od 2012 roku Markus Eiche wykłada w Szwajcarii na Zürcher Hochschule der Künste.