Festiwal

Alexei Volodin

W planach artysty na sezon 2015/16 i dalszą przyszłość wyróżniają się koncerty z Rotterdamską Orkiestrą Symfoniczną, Orchestre symphonique de Montréal, Stuttgarcką Radiową Orkiestrą Symfoniczną (SWR), tokijską NHK, Orkiestrą Symfoniczną Singapuru i Vladimirem Ashkenazym, Narodową Orkiestrą w Lille oraz Barcelońską Orkiestrą Symfoniczną. W ciągu ostatnich sezonów Volodin debiutował z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną podczas koncertów BBC Proms, a także z orkiestrami symfonicznymi Bournemouth, Szwedzkiego Radia i BBC, Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI, Sinfonią Varsovią i Belgijską Orkiestrą Narodową.

Obecny sezon to dla artysty czas współpracy z Orkiestrą Teatru Maryjskiego oraz tournée po Hiszpanii z Monachijską Orkiestrą Kameralną, a także występy w repertuarze kameralnym m.in. z Borodin Quartet, Casals Quartet i Sol Gabettą.

Volodin regularnie koncertuje w wiedeńskiej sali Konzerthaus i amsterdamskiej Concertgebouw, w Philharmonie de Paris, londyńskiej Wigmore Hall, Wielkiej Sali Moskiewskiego Konserwatorium Narodowego im. P. Czajkowskiego, Alte Oper we Frankfurcie, monachijskiej Herkulessaal, Tonhalle w Zurychu, madryckim Auditorio Nacional i w Pałacu Muzyki Katalońskiej w Barcelonie.

Artystę od dawna łączą więzy z Orkiestrą Teatru Maryjskiego, która w minionym sezonie zaoferowała mu status artysty-rezydenta.

Volodin nagrywa dla Challenge Classics, jego ostatnia płyta z dziełami Rachmaninowa solo trafiła na rynek w 2013 roku. Artysta nagrał też CD z muzyką Schumanna, Ravela i Skriabina, a jego wcześniejszy album z nagraniami Chopina zdobył nagrodę Choc de Classica i otrzymał pięć gwiazdek od magazynu Diapason.

Urodzony w 1977 roku w Leningradzie, Alexei Volodin studiował w Moskiewskiej Akademii Gnessinych a następnie u Eliso Virsaladze w Konserwatorium Moskiewskim. W 2001 roku podjął decyzję o kontynuacji studiów muzycznych w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej nad jeziorem Como, a w dwa lata później zdobył światowe uznanie zwyciężając w Międzynarodowym Konkursie Gézy Andy w Zurychu.

Alexei Volodin gra na fortepianach Steinway and Sons.

foto: Marco Borggreve