Festiwal

Anne Akiko Meyers

Znana z pasjonujących wykonań, czystości dźwięku, poetyckich interpretacji, innowacyjnego budowania programów oraz zaangażowania w zamawianie nowych utworów, Anne Akiko Meyers jest z wszelką pewnością jedną z najznamienitszych współczesnych skrzypaczek. Jej nagrania, a ma na swoim koncie 32 albumy, stają się bestsellerami; w 2014 roku „Billboard” przyznał jej tytuł najlepiej sprzedającej się solistki klasycznej.

Jesień 2015 roku była dla artystki czasem światowej premiery Koncertu skrzypcowego Samuela Jonesa, który wykonała pod dyrekcją Gerarda Schwarza z All-Star Orchestra; prawykonanie to było transmitowane przez PBS i zostało zarejestrowane na DVD (Naxos). W bieżącym sezonie dla wytwórni Naïve Classiques nagrywa utwory na skrzypce i orkiestrę Arvo Pärta z MDR Leipzig Orchestra pod dyrekcją Kristjana Järviego, z okazji obchodów 80 urodzin kompozytora. Premierę miała również jej nowa płyta Serenade: The Love Album na której wraz z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod kierunkiem Keitha Lockharta nagrała Serenadę Leonarda Bernsteina oraz dziesięć nowych aranżacji z kanonu American Songbook i złotej ery filmu.

Anne Akiko Meyers jest stale obecna w mediach; ostatnio występowała w niedzielnej audycji porannej CBS, programie The Good Wife tej samej stacji, w poranku NPR z Lindą Wertheimer oraz w All Things Considered z Robertem Siegelem.

Anne Akiko Meyers urodziła się w San Diego w Kalifornii, a dorastała na południu stanu. Wśród jej nauczycieli są Alice i Eleonore Schoenfeld z Colburn School of Performing Arts, Josef Gingold z Uniwersytetu Stanu Indiana oraz Felix Galimir, Masao Kawasaki i Dorothy DeLay z Juilliard School.

Meyers gra na instrumencie Guarneri del Gesu „Ex-Vieuxtemps”, z 1741 roku, uznawanym za najsubtelniej brzmiące skrzypce, jakie kiedykolwiek powstały.

foto Lisa-Marie Mazzucco