Festiwal

Anna Lubańska

Anna Lubańska, mezzosopran, ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Akademię Muzyczną w klasie Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari, gdzie otrzymała I nagrodę i trzy wyróżnienia. Już podczas ostatniego roku studiów zaczęła występować na warszawskiej scenie operowej, z którą związana jest do dzisiaj.

Wszechstronny talent, temperament i zdolności aktorskie oraz różnorodny repertuar czynią z niej jedną z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich śpiewaczek, zdolną z równym powodzeniem wykonywać role tragiczne, a także partie o lżejszym charakterze.

Do najważniejszych ról w jej repertuarze, które wykonywała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, należą: Księżniczka Eboli/Don Carlos, Amneris/Aida, Fenena/Nabucco, a także Herodiada/Salome, Jadwiga/Straszny Dwór, Matka Ubu/Ubu Rex, Olga/Eugeniusz Oniegin. Jest cenioną interpretatorką pieśni. Jej repertuar pieśniarski obejmuje bardzo liczne utwory w języku niemieckim, francuskim, polskim, włoskim, hiszpańskim, czeskim, rosyjskim, jidysz i angielskim.

Współpracowała z wieloma znakomitymi solistami i dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Jacek Kasprzyk, Marc Minkowski, Jan Krenz, Stanisław Skrowaczewski, Plácido Domingo, Edita Gruberová, Valery Gergiev.

Zrealizowała kilka nagrań, w tym kompletne nagranie studyjne Strasznego Dworu Moniuszki wydane przez EMI i Ubu Rex Pendereckiego. Oba zostały zarejestrowane z zespołem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.