Festiwal

Andrew Tyson

Okrzyknięty przez BBC Radio 3 „prawdziwym poetą fortepianu”, urodzony w 1985 roku amerykański pianista Andrew Tyson wyłania się jako nowy, charakterystyczny głos na scenie muzycznej. Tuż przed sezonem 2015/16 otrzymał I nagrodę oraz Nagrodę Mozarta podczas Konkursu Gézy Andy w Zurychu, gdzie wykonanie I Koncertu fortepianowego Chopina z tamtejszą orkiestrą Tonhalle przyniosło mu nagrodę publiczności.

Początkowo pianista kształcił się na University of North Carolina, by następnie podjąć studia u Claude’a Franka w Curtis Institute of Music. Tytuł magistra oraz Artist Diploma otrzymał w Juilliard School, gdzie studiował pod okiem Roberta McDonalda.

Tyson jest laureatem międzynarodowych konkursów im. Artura Rubinsteina oraz im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, a ponadto w 2012 roku, podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds, otrzymał od Hallé Orchestra i jej dyrygenta Sir Marka Eldera nowo ustanowioną nagrodę Terence Judd-Hallé Award, która przyniosła mu kolejne zaproszenia do współpracy z zespołem.

Zwycięstwo w konkursie im. Gézy Andy zaowocowało licznymi zaproszeniami na koncerty z towarzyszeniem m.in. Orkiestry Tonhalle z Zurychu, Radiowej Orkiestry Symfonicznej SWR ze Stuttgartu i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sankt-Petersburskiej. W planach artysty znalazły się także debiuty podczas festiwalu w Lucernie, Kissinger Sommer, Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie oraz Joensuu Music Festival w Finlandii. Dzięki współpracy z firmą Steinway & Sons z Hamburga Andrew Tyson został zaproszony do nagrania Koncertu fortepianowego KV 467 Mozarta wraz z Bamberger Symphoniker. Nagranie w studio bawarskiego radia w Monachium zaplanowano na marzec 2016 roku.

W 2014 roku, nakładem wydawnictwa Zig-Zag Territories, pianista wydał swój pierwszy album, na którym znalazły się preludia Chopina.