Festiwal

Alexander Liebreich

Dla Alexandra Liebreicha dyrygowanie jest stanem umysłu, w którym otwartość i ciekawość stanowią elementy integralne. Pełniąc od sierpnia 2012 r. funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zdobył w Polsce uznanie za odkrycie na nowo brzmienia orkiestry i wpisanie go w bogatą tradycję zespołu.

W latach 2006–2016 Alexander Liebreich był szefem Monachijskiej Orkiestry Kameralnej, która pod jego kierownictwem poczyniła ogromne postępy, wzbogacając muzyczne życie miasta. Znamienny wpływ wywarł także na prowadzony w latach 2011–2014 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Tongyeong (Korea Południowa). Dyrygent jest również dyrektorem artystycznym Festiwalu Katowice Kultura Natura.

Charyzmatyczne, sugestywne interpretacje wielu dzieł reprezentujących różnorodną stylistykę wykonawczą, pozwalają Liebreichowi nieustannie odkrywać nowe perspektywy, przy jednoczesnej świadomości historycznych, politycznych i społecznych aspektów muzyki oraz faktu, że obowiązkiem twórcy wobec przyszłych pokoleń jest opisanie teraźniejszości.

Urodzony w Ratyzbonie, od wczesnych lat nasiąkał tradycją chóralną swego rodzinnego miasta. Prócz dyrygentury podjął studia wokalne, zgłębiając również filologię romańską i historię muzyki.

Współpracował z wieloma wybitnymi orkiestrami; w ostatnim czasie debiutował w tak renomowanych ośrodkach muzycznych, jak m.in. Musikverein w Wiedniu, Suntory Hall w Tokio i Cité de la Musique w Paryżu.