Festiwal

Adam Zdunikowski

TENOR

 Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutował w 1990 r., w Warszawskim Teatrze Wielkim i jest jego solistą do dnia dzisiejszego.

Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki  i finalistą Międzynarodowego Konkursu Operowego „Belvedere” w Wiedniu.

Współpracował z Operą Kameralną w Warszawie i jest solistą Opery Krakowskiej. Współpracował również z Narodni  Divadlo w Pradze i z  Operą Narodową w Sofii oraz  z Hamburską Staatsoper, z którą  odbył tournee po Japonii. Adam Zdunikowski posiada również bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy. Artysta brał udział w wielu znaczących projektach kulturalnych jak: inauguracja sezonu w Filharmonii Narodowej w Warszawie („Pory Roku” J. Haydna p/d K. Korda), recital pieśni Chopina w Tokio, wykonanie „Siedmiu Bram Jerozolimy” K. Pendereckiego w Teatro Real w Madrycie, na targach muzycznych „Midem 2000” oraz podczas Festiwalu Muzyki Europejskiej w Pekinie pod dyrekcją kompozytora oraz występ gościnny w partii Leńskiego w ,,Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego w Teatrze Bolszoi w Moskwie.

Miał zaszczyt śpiewać pod batutą takich znakomitości jak: Lorin Maazel, Jiri Belohlavek, Kurt Masur, Nello Santi, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk oraz obok takich śpiewaków jak: Renato Bruson,  Soile Isokoski, Siegfried Jerusalem, Evgeni Nesterenko, Andreas Schmidt, Eva Marton, Sylvia Geszty czy Andrzej Dobber.

Do niecodziennych osiągnięć artysty należy wykonanie wszystkich dzieł oratoryjnych  K. Pendereckiego, pod batutą kompozytora.

Adam Zdunikowski jest laureatem pierwszej edycji nagrody Ministra Kultury i Sztuki „Ad Astra” a w 2012 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i Odznakę „Honoris Gratia” zasłużonego dla miasta Krakowa. W br. artysta został wybrany wraz z Dariuszem Stachurą i Pawłem Skałubą „Osobowością Roku 2015” w dziedzinie muzyki.