Festiwal

Burak Bilgili

 Od debiutu w Teatro alla Scala w 2002 roku w partii Don Alfonsa w operze Lucrezia Borgia, bas Burak Bilgili odnosi wielkie sukcesy na najsłynniejszych światowych scenach, by wymienić tylko nowojorskie Met i Carnegie Hall, Operę Narodową w Waszyngtonie, opery w San Francisco, Seattle, Montrealu i Toronto, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Grand Théâtre de Genève, Teatro dell’Opera di Roma oraz podczas festiwali, m.in. Caramoor Festival, Savonlinna Festival i florenckiego Maggio Musicale. Na scenie pracował już pod batutą Gianandrei Nosedy, Evelino Pidò, Nicoli Luisottiego i Alberto Zeddy. Ostatnio artysta występował jako Zachariasz (Nabucco) w Teatro Lirico w Cagliari, Sparafucile (Rigoletto) w Omaha Lyric Opera oraz w Guadalajarze (Meksyk), Colline (Cyganeria) na scenie Opery w Neapolu, Nourabad (Poławiacze pereł) w Miami Lyric Opera, Don Basilio (Cyrulik sewilski) w Canadian Opera Company oraz Don Pasquale w Cincinnati Opera.

Poczesne miejsce w planach artysty zajmuje Mesjasz Haendla z National Symphony Orchestra z Waszyngtonu oraz Orkiestrą Symfoniczną Detroit, Orowist w Normie w Operze Miami, Hrabia Walter w Luizie Miller w hamburskiej Staatsoper, Banko w Makbecie w Detroit, Ojciec Laurenty w Romeo i Julii w Operze w Atlancie i pekińskiej sali NCPA.

Burak Bilgili ukończył Akademię Sztuki Wokalnej w Filadelfii oraz Konserwatorium tureckiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych im. Mimara Sinana. Swoje umiejętności doskonalił u Maestro Bonaldo Giaiottiego i u Katii Ricciarelli w Accademia Internazionale dell’Opera Lirica G. Verdi w Parmie, a ostatnio także u Maestro Billa Schumanna. Jest zdobywcą wielu nagród.