Festiwal

Simona Šaturová

Sopran

Urodziła się w stolicy Słowacji. Śpiewu uczyła się w Konserwatorium Bratysławskim oraz podczas wielu kursów mistrzowskich, z których najważniejszym dla niej był ten prowadzony przez rumuńską sopranistkę Ileanę Cotrubaş.

Sopranistka regularnie występuje w brukselskim Théâtre de la Monnaie i w Aalto-Musiktheater w Essen, często pojawia się też na scenie Praskiego Teatru Narodowego. Występowała na scenach Teatro Colón w Buenos Aires, w paryskim Théâtre du Châtelet, w operach Monte Carlo i Frankfurtu, a także w Sali Koncertowej Megaron w Atenach.

W repertuarze posiada partie Łucji (Łucja z Lammermooru), Adiny (Napój miłosny), Julii (I Capuleti e i Montecchi), Donny Anny (Don Giovanni), Violetty Valéry (Traviata), Servilii (Łaskawość Tytusa), Gildy (Rigoletto), Konstancji (Uprowadzenie z seraju) i Elektry (Idomeneo).

Kunszt Simony Šaturovej można podziwiać także w repertuarach koncertowych i oratoryjnych, w których międzynarodową sławę zdobyła występując pod dyrekcją artystów tej klasy co Christoph Eschenbach, Philippe Herreweghe, Sir Neville Marriner, Manfred Honeck, Rolf Beck, Kent Nagano, Helmuth Rilling, Jiří Bělohlávek, Ádám Fischer, Iván Fischer i Christopher Hogwood.

Jej sezon 2015/16 wypełnia współpraca z takimi dyrygentami i zespołami, jak Tomáš Netopil (Ariane Martinů w Essen i Requiem Dvořáka w Budapeszcie), Andrew Manze i NDR Radiophilharmonie Hannover, Herbert Blomstedt i Gewandhausorchester w Lipsku (Dziewiąta Symfonia Beethovena), a także Charles Dutoit i Tonhalle-Orchester w Zurychu (Stabat mater Rossiniego).

W czerwcu 2009 roku wytwórnia Orfeo wydała Arie Haydna: pierwsze solowe nagranie artystki z orkiestrą NDR Radiophilharmonie, które zostało uhonorowane „Editor’s Choice” czasopisma „Gramophone”. W listopadzie 2014 roku natomiast ukazało się nowe nagranie artystki: Decade z ariami W.A. Mozarta i Josefa Myslivečka.