Gerard Edery

Bas-baryton, Koncertuje na całym świecie, śpiewając w 15 językach

 

Absolwent nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie śpiewu solowego Judith Raskin. Po studiach pozostawał pod opieką wokalną Armena Boyajiana. Współpracował z amerykańskimi teatrami operowymi m.in. the New York Lyric Opera, Des Moines Metro Opera, L’Opera Francais de New York, the Boston Opera, New Orleans Opera, Lake George Opera, New Jersey Lyric Opera, Oklahoma Opera, Opera Milwaukee, The Long Island Lyric Opera and The Opera Ensemble of New York. Zaśpiewał ponad trzydzieści ról operowych. Najważniejsze z nich to: Escamillo w Carmen, Figaro w Weselu Figara, Mefistofeles w Fauście Gounoda, Dr. Miracle w Opowieściach Hoffmanna, Dulcamara w Napoju miłosnym, Don Basilio w Cyruliku sewilskim, Ralph w operze Piękne dziewczę z Perth i Falstaff w Wesołych kumoszkach z Windsoru.

W repertuarze oratoryjno-kantatowym artysty znajduje się wiele dzieł, m.in. Petite Messe Solennelle Rossiniego, Magnificat Bacha, Mesjasz Haendla, Msza Es-Dur Schuberta, Msza C-Dur Beethovena. Na 25. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena zaśpiewał Kadisz Krzysztofa Pendereckiego.

Wykonuje także utwory kameralne, szczególną uwagę poświęcając pieśniom kompozytorów hiszpańskich, francuskich, angielskich i amerykańskich.

Gerard Edery uznawany jest także za czołowego muzycznego folklorystę, autorytet w dziedzinie muzyki sefardyjskiej. Jest gitarzystą, śpiewa w 15 językach, łącząc elementy wielu kultur i tradycji muzycznych.

Jest laureatem Sephardic Musical Heritage Award. Za oryginalną twórczość pieśniarską otrzymał stypendium Meet The Composer.

Regularnie występuje w salach koncertowych na całym świecie, goszcząc w tak znanych jak Carnegie Hall (Zankel Hall), Alice Tully Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Smithsonian Institution i Holocaust Museum w Waszyngtonie, Sesji Ozawa Hall w Tanglewood czy Victoria Hall w Genewie, The Kimmel Center w Filadelfii, Royce Hall w Los Angeles.

Brał udział w wielu festiwalach, m.in. w Maroku, Meksyku, Holandii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, na Litwie, w Polsce.

28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Następny