VI Festiwal romantycznych kompozycji – zapowiedź koncertu kameralnego 31.08.2024

Alla polacca! Elsner – Chopin – Dobrzyński to tytuł drugiej płyty zespołu Książek Piano Duo, która wydana będzie we wrześniu przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i Polskie Radio. Uformowany w 2012 roku zespół, złożony z pianistów Agnieszki Zahaczewskiej-Książek i Krzysztofa Książka, jest zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021) oraz laureatem wielu konkursów kameralnych, m.in. XXI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych F. Schuberta (2019). Koncert drugiego dnia festiwalu jest zapowiedzią nowej płyty i niektórych utworów na niej zarejestrowanych.

Utwory Józefa Elsnera na cztery ręce są w literaturze polskiej najstarszymi przykładami uprawiania tego nowego gatunku muzyki fortepianowej, który narodził się w drugiej połowie XVIII stulecia. Ilościowo skromna w tym zakresie spuścizna kompozytora obejmuje sonatę oraz 6 polonezów (3 oparte na tematach oryginalnych i 3 będące transkrypcjami popularnych utworów orkiestrowych). Wszystkie owe utwory powstały do roku 1805 i stylistycznie przynależą do epoki klasycznej.

Podczas koncertu Książek Piano Duo wykona trzyczęściową, błyskotliwą w warstwie rozwiązań fakturalnych Sonatę B-dur op. 16 Elsnera i 2 polonezy oryginalne: C-dur i G-dur. Usłyszymy także mało znane utwory na cztery ręce jego dwóch najwybitniejszych uczniów: Fryderyka Chopina Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore’a (odnalezione dopiero w XX wieku i zrekonstruowane w 1964 roku przez Jana Ekiera) oraz Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego Polonez D-dur op. 3 i Rondo alla Polacca op. 6 (doskonałe w swej stylistyce brillante). Są to jedyne zachowane utwory na cztery ręce obu kompozytorów i chociaż zaliczane są do ich młodzieńczej twórczości (Wariacje Chopina ok. powstały 1824 roku, utwory Dobrzyńskiego komponowane były w latach 1805-1807) posiadają cechy charakterystycznej dla nowej, romantycznej estetyki. W programie koncertu przypomniane zostaną również utwory Franciszka Schuberta.