Pasja wg św. Jana była pierwszym z Bachowskich dzieł pasyjnych – prawykonanie odbyło się w Wielki Piątek 7 kwietnia roku 1724 w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Bach piastował od niedawna stanowisko kantora w kościele św. Tomasza i tam spodziewał się wykonania swojej pasji, nie wiedząc jeszcze wtedy, że w Lipsku panował zwyczaj grania pasji, co roku pochodzącej od innego kompozytora, raz u św. Mikołaja, raz u św. Tomasza.
Pasja Janowa to dzieło zwięzłe, mroczne i niezwykle dramatyczne, skupione na akcji, na ukazywaniu tragedii Jezusa i okrucieństwa tłumu, który go linczuje i prowadzi na śmierć. Inaczej niż w bardziej rozbudowanej Pasji wg św. Mateusza, w której pojawia się też liryczna refleksja nad losem człowieka. Kto jednak raz usłyszy rozpoczynający Pasję Janową chór „Herr, unser Herrscher”, ten nigdy jej nie zapomni.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy