Penderecki Trio na Festiwalu w Izmirze

Już dziś Penderecki Trio wystąpi podczas 36. Międzynarodowego Festwialu w Izmirze. Trio w składzie Leticia Moreno (skrzypce), Claudio Bohorquez (wiolonczela) i Łukasz Krupiński (fortepian) wykonają kompozycje Fryderyka Chopina, Józefa Wienaiwskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

W 2023 roku przypada trzecia rocznica śmierci i 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, którego twórczość wywarła znaczący wpływ na światową muzykę XX i XXI wieku. 6 lipca 2023 roku będzie można posłuchać m.in. europejskiej i azjatyckiej premiery Chaconne in Memorial del Giovani Paolo II Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Penderecki Trio.

Chaconne, utwór dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II, pochodzi ze słynnego polskiego Requiem, wokalno-instrumentalnego utworu Pendereckiego na chór mieszany, solistów i orkiestrę. Powstawał w latach 1980-1984. Poszczególne części upamiętniają ważne postacie z historii Polski (stąd nazwa dzieła). W 2019 roku kompozytor powołał Penderecki Trio, do którego planował zaprosić znanych sobie wybitnych solistów w celu popularyzacji współczesnej kameralistyki. Planował zaaranżować Chaconne z Polskiego Requiem dla Tria, niestety plany te przerwała śmierć Kompozytora. Utwór został ostatecznie zaaranżowany przez jego byłego ucznia i bliskiego współpracownika, koreańskiego kompozytora Jeajoon Ryu.

Zdobywca nagrody Grammy, kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Światową sławę przyniosły mu prace powstałe w latach 60. Międzynarodowy sukces odniósł dzięki takim utworom, jak Tren Ofiarom Hiroszimy (nadał trwały muzyczny wyraz epoce lęku przed bombą atomową) czy Pasja według św. Łukasza, której premiera odbyła się w katedrze w Münster w 1966 roku.

Wiele jego prac zostało zamówionych na specjalne okazje, jak Raj utracony według Miltona, który został napisany z okazji obchodów dwustulecia Stanów Zjednoczonych. Muzyka Pendereckiego jest regularnie wykonywana przez czołowych światowych solistów i dyrygentów. Jego kompozycje były często cytowane w filmach, najbardziej znany przez Stanleya Kubricka w Lśnieniu.

Trio Pendereckich w składzie: Leticia Moreno – skrzypce, Claudio Bohorquez – wiolonczela, Łukasz Krupiński – fortepian to nowy, znakomity zespół muzyczny, w skład którego wchodzą wybitni instrumentaliści, laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, a przede wszystkim muzycy współpracujący przez wiele lat z Maestro Pendereckim.