Zapraszamy na koncert dla dzieci z muzyką Krzysztofa Pendereckiego

Z okazji Dnia Dziecka Narodowe Centrum Kultury przygotowało specjalne wydarzenie. 27 maja o godzinie 11:00 w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie odbędzie się Koncert dla dzieci z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Podczas wydarzenia, dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Pendereckiej, zabrzmi kompozycja Profesora przygotowana specjalnie na potrzeby spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, wystawionego w reżyserii Ireny Wojutyckiej w 1957 roku w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi, w wykonaniu muzyków Akademii Beethovenowskiej z udziałem pianisty Krzysztofa Książka pod dyrekcją maestro Macieja Tworka. Towarzyszyć im będzie w roli narratora aktor Sławomir Holland. Dopełnieniem wydarzenia będzie animacja, powstała specjalnie na tę okazję z myślą o najmłodszych odbiorcach. 

Ideą wydarzenia jest przybliżenie nieznanego oblicza twórczości Mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Na przestrzeni lat 1957-68, kiedy napisał on takie utwory jak Psalmy Dawida (1959), Tren Ofiarom Hiroszimy (1960), Polimorphia na 48 instrumentów smyczkowych (1961) czy De natura sonoris no. 1 (1966), będące wyrazem eksperymentów Mistrza z brzmieniem instrumentów, Penderecki skomponował muzykę do ok. 44 spektakli teatrów lalkowych.  

Pełna żartobliwego tonu, jak i trzymających w napięciu momentów, muzyka napisana do spektaklu „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, obfituje w cytaty znanych dziecięcych piosenek przeplatane dysonującymi ustępami ilustrującymi przebieg akcji. W Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie zostanie zaprezentowana wraz z animacją autorstwa Krzysztofa Głażewskiego przedstawiającą baśń Marii Konopnickiej, której treść przytoczy narrator.  Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty oraz atrakcje dla dzieci.