Zapowiedź koncertu 6.09

Johann Nepomuk Hummel (1778-1837), uznawany za jednego z najważniejszych kompozytorów swoich czasów i jednego z największych wirtuozów fortepianu, był uczniem Mozarta, Haydna, Salieriego i Clementiego. Jako pianista i kompozytor rywalizował z Beethovenem, z którym łączyła go szorstka przyjaźń. W marcu i kwietniu 1828 roku koncertował w Warszawie, gdzie podziwiał go i osobiście poznał Fryderyk Chopin. Najprawdopodobniej słuchaczem owych koncertów był również Ignacy Feliks Dobrzyński. Jako uczeń swego ojca, Feliksa Dobrzyńskiego – dyrygenta i kompozytora wykształconego w Wiedniu – oraz student kształcącego poprzez wpajanie klasycznych reguł Józefa Elsnera, musiał cenić doskonały warsztat utworów Johanna Hummla. Świadectwem tego uznania jest zadedykowanie mistrzowi swojego jedynego Tria fortepianowego a-moll.

W interpretacji Marii Machowskiej (skrzypce), Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela) i Grzegorza Skrobińskiego (fortepian) usłyszymy Trio fortepianowe E-dur op. 83 (1819) Johanna Nepomuka Hummla, szóste z ośmiu skomponowanych dzieł tego gatunku w spuściźnie kompozytora, i jemu dedykowane Trio fortepianowe a-moll op. 17 (ok. 1830) Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, a także Souvenir de Dresde op. 47 (1846), będący muzyczną impresją odwiedzonego przez Dobrzyńskiego miasta.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca