Krzysztof Książek wystąpił podczas Dnia Polskiego w Centrum Olimpijskim PKOl

Dzień Polski, wydarzenie które od 2012 roku towarzyszy Igrzyskom Olimpijskim, z  powodu wielu ograniczeń związanych z pandemią nie mógł zostać zorganizowany w Pekinie. Odbył się więc w Polsce, w wyjątkowej formule, na 16 dni przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie na tradycyjnym „Dniu Polskim” spotkali się członkowie i przyjaciele Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Gościem honorowym spotkania był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Książka.

 

– Bardzo dziękujemy – nie tylko za wielki honor jakim jest możliwość sprawowania honorowego patronatu nad tym wydarzeniem, ale także za samo zaproszenie i możliwość spotkania się z Rodziną Olimpijską po raz kolejny. Mam nadzieję, że nasi sportowcy niesieni muzyką dzisiejszego koncertu zdobędą w Chinach jak najwyższe pozycje – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. .

 

W spotkaniu w formie zdalnej uczestniczył także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Rzeczypospolitej Polskiej – Sun Linjiang oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej – Wojciech Zajączkowski. Obaj podkreślili jak ważna jest dla nich dobra współpraca między krajami i bezpieczny przebieg XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

– Jestem zaszczycony mogąc wziąć udział w „Dniu Polskim” i wspólnie z państwem cieszyć się z nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Organizacja najważniejszego na świecie sportowego wydarzenia jest poważnym zobowiązaniem Chin wobec społeczności międzynarodowej. Trzymając się olimpijskiego motta: „wyżej, szybciej, mocniej – razem” postaramy się sprawić, aby te igrzyska były niezapomnianym, ale również bezpiecznym wydarzeniem dla wszystkich uczestników – powiedział po polsku Ambasador Sun Linjiang.

W tym roku podczas Dnia Polskiego wystąpił Krzysztof Książek– półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie imienia Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). Dodatkowym elementem repertuaru Krzysztofa Książka  na tę uroczystość (poza dziełami Fryderyka Chopina) był utwór wybitnego chińskiego kompozytora – prof. Zhang Zhao – autora muzyki towarzyszącej m.in. ceremoniom otwarcia szeregu prestiżowych wydarzeń sportowych. Utwór powstały w roku 2007 jest fantazją zatytułowaną „Pi-Huang”, w której mogliśmy odnaleźć muzyczne ślady, brzmienia Opery Pekińskiej – od wesołych i zabawnych (sipi) po smutne i dramatyczne (erhuang), a przy tym – elementy chińskiego folkloru.

„Dzień Polski” to wspólna inicjatywa Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – Elżbiety Pendereckiej towarzysząca każdym Igrzyskom Olimpijskim od 2012 roku. Jego celem jest między innymi prezentacja więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązanie do antycznych igrzysk olimpijskich – Muzyka i sport – idea harmonijnego łączenia kultury.

 

Fot.: PKOl – Szymon Sikora