Konkurs Chopinowski z pianistami reprezentowanymi przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

Ogłoszono wyniki eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wśród wyłonionych pianistów znaleźli się artyści reprezentowani przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena – Jakub Kuszlik, Aleksandra Świgut i Andrzej Wierciński.

 

Aleksandra Świgut ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego, Akademię Muzyczną w Katowicach pod kierunkiem Wojciecha Świtały i Marii Szwajger-Kułakowskiej oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie Davida Dolana. Od 2016 r. jest doktorantką Waldemara Wojtala w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Katowicach studiowała także grę na fortepianie historycznym pod kierunkiem Katarzyny Drogosz. Występowała m.in. na Festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Jest laureatką m.in. nagród na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen.

 

Andrzej Wierciński studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie fortepianu prof. Pavla Gililova. Na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach uczył się pod kierunkiem prof. Wojciecha Świtały. Laureat I nagród w: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu (2019). Wybitne osiągnięcia konkursowe zaowocowały zaproszeniami na koncerty w większości krajów europejskich, Japonii i Indonezji. Jest laureatem Stypendium Artystycznego im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.

 

Jakub Kuszlik,z którym Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena rozpoczęło współpracę, kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromsø. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.

 

Uroczystą inaugurację Konkursu Chopinowskiego zaplanowano na 2 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zmagania konkursowe potrwają do 20 października. Uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów odbędzie się 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej.