Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, powstał w 1956 roku aby gromadzić środki na finansowanie remontów i budowy obiektów oraz urządzeń sportowych. Obecnie spółka jedynym podmiotem na polskim rynku, którego działalność wiąże się z koniecznością odprowadzania pieniędzy na fundusze celowe. Dopłaty do gier liczbowych i loterii trafiają na cztery fundusze celowe, w tym Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej (75% wpływów). Dysponuje nim Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które w ten sposób dofinansowuje projekty sportowe samorządów lokalnych, a także realizuje inwestycje o szczególnym znaczeniu dla polskiego sportu. Od 1994 roku na rachunek Funduszu trafiło prawie13 miliardów złotych. Dzięki środkom z dopłat Ministerstwo Sportu i Turystyki mogło stworzyć program rozwoju infrastruktury sportowej.
Dzięki dopłatom na Fundusz Promocji Kultury możliwe jest realizowanie również działań związanych ze wsparciem kultury i sztuki – od remontów bibliotek czy teatrów po lokalne i ogólnopolskie wydarzenia. Łącznie od 2003 roku przekazano dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 2,6 miliarda złotych.
Jednym z pierwszych i zarazem najistotniejszych projektów był udział Totalizatora Sportowego w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie (1971 rok). Niezwykle ważne dla polskiej kultury było odsłonięcie w październiku 2004 r. w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach jedynego w Polsce dzieła XVI-wiecznego malarza El Greco – Ekstaza św. Franciszka. Tę perłę malarstwa hiszpańskiego udostępniono szerokiej publiczności dzięki pomocy Totalizatora Sportowego, który przekazał środki na zakup systemu zabezpieczającego obraz.
Dzięki finansowemu zaangażowaniu spółki odbyły się m.in. pokazy multimedialne Muzeum Utraconego, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena czy XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.