Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena została uhonorowana tytułem Promotor Polski 2020 jako promotor kultury przez fundację Teraz Polska.
–Ze wzruszeniem przyjmuję to wyróżnienie, tak ważne, bo przyznane w moim rodzinnym mieście, które było tak drogie mojemu mężowi ś.p. Krzysztofowi Pendereckiemu. Mimo, że podróżowaliśmy po całym świecie, z racji zawodu i pozycji męża, to zawsze wracaliśmy do Krakowa. Krzysztof Penderecki uważał, że najważniejsze to znać miejsce, gdzie ma się swoje korzenie, również te artystyczne, a jego korzenie były w Krakowie. Moje również, bo tutaj się urodziłam, tutaj rozpoczęłam pracę społeczną w 1996 roku.
fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
Odbierając dzisiaj statuetkę w pięknej sali ratusza przypomniałam sobie jak stałam tutaj właśnie w 1996 roku prosząc radnych Krakowa, aby przyjęli pod swoje skrzydła Sinfoniettę Cracovia jako Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Dzisiaj jest to orkiestra z międzynarodowym dorobkiem, która służy nam wszystkim jako wspaniały promotor Krakowa i polskiej kultury na całym świecie. Walczyłam wówczas o tę młodą orkiestrę, bo zawsze starałam się promować polską kulturę poprzez młodych artystów, którzy wymagają wsparcia i pomocnej dłoni, szczególnie na początku swojej drogi zawodowej – podkreślała podczas wręczenia nagrody prezes Elżbieta Penderecka. –Taka była też idea mojego męża, dzięki któremu powstało Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, uważane za jeden z największych ośrodków na świecie doskonalących i promujących młodych adeptów muzyki. Cała moja praca i praca mojego męża służyła promocji młodych, zdolnych artystów. Ciężko dziś jechać w świat i zaczynać karierę artystyczną wśród wielu konkurentów, którzy są na najwyższym poziomie, po najlepszych szkołach. Dlatego postanowiłam się poświęcić młodym, bo bez promocji młodzi artyści nie znajdą miejsca w świecie.
Obok Elżbiety Pendereckiej jako Promotorów Polski 2020 w innych dziedzinach nagrodzono m.in. Jerzego Hausnera, Jacka Majchrowskiego, Ryszarda Florka i Krzysztofa Pawłowskiego. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 26 września w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa.