Komunikat

Szanowni Państwo,

W imieniu Pani Elżbiety Pendereckiej oraz Jej Bliskich chciałbym podziękować wszystkim osobom, których śmierć prof. Krzysztofa Pendereckiego poruszyła. W tych bardzo trudnych chwilach dziękuję za kondolencje, słowa wsparcia i solidarność.

Profesor odszedł wśród najbliższych w niedzielę, 29 marca o godz. 6.30, w swoim krakowskim domu, po długiej i ciężkiej chorobie.

Reakcja władz Państwowych i Samorządowych a także polskich i światowych mediów dobitnie świadczą o świadomości, że śmierć prof. Krzysztofa Pendereckiego jest niepowetowaną stratą dla Polski i polskiej kultury. Obok Chopina był najbardziej znanym polskim kompozytorem na świecie i podobnie jak wielki Fryderyk Chopin w swej muzyce mocno wyrażał przywiązanie do kraju swego pochodzenia.

Decyzją Rodziny msza żałobna w intencji Mistrza odbędzie się w najbliższych dniach. Nabożeństwo, z uwagi na pandemię COVID-19, będzie miało charakter zamknięty. Jednocześnie władze Miasta Krakowa umożliwiły oddanie czci Jego pamięci poprzez wpis do księgi kondolencyjnej online.

Po powrocie do stanu sprzed epidemii prochy prof. Krzysztofa Pendereckiego zostaną złożone w krypcie Panteonu Narodowego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy.

O wszelkich szczegółach tej uroczystości informować będzie w przyszłości dyrektor Adam Balas, kierujący Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, instytucji upowszechniającej dziedzictwo Mistrza.

Z poważaniem,

Andrzej Giza
dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena