Wielokrotnie nagradzany kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych muzyków na świecie, otrzyma doktorat honoris causa z rąk Rektora Uniwersytetu Indiany, Michaela A. McRobbie. Penderecki poprowadzi także uniwersytecki Chór Oratoryjny i Orkiestrę Symfoniczną Jacobs School of Music w wykonaniu swojego wybitnego dzieła, „Pasji według Świętego Łukasza”.
Rozmowa z Krzysztofem Pendereckim będzie mieć miejsce w ramach sympozjum School of Global and International Studies, „Spotkanie polityki z kulturą: Polityczne i historyczne znaczenie Pasji według Świętego Łukasza Krzysztofa Pendereckiego (1966)”.
Wizytę i koncert Pendereckiego w Bloomington zorganizowała Jacobs School of Music i School of Global and International Studies w uznaniu jego istotnego wkładu we współczesną muzykę oraz znaczącego wpływu jego dzieł na kulturę i politykę Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak stwierdził Rektor McRobbie, „Krzysztof Penderecki jest jednym z najbardziej wpływowych kompozytorów i dyrygentów ostatniego półwiecza. Jego znakomity dorobek oraz wyjątkowy talent nadal kształtują kulturę muzyczną na świecie, z pewnością jego twórczość będzie mieć ponadczasowy charakter.”
Spośród licznych osiągnięć Pendereckiego należy wymienić cztery Nagrody Grammy, Nagrodę Grawemeyera (1992), Nagrodę Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993) oraz tytuł „Najlepszego Żyjącego Kompozytora” w Cannes (2000). Penderecki jest członkiem Królewskiej Akademii Muzycznej w Dublinie (1995), Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1998). Odznaczony Orderem Orła Białego w 2005 roku, jest Komandorem Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa, 2006).
Penderecki jest doktorem h.c. i profesorem wielu uniwersytetów, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Belgradzie, Madrycie, Poznaniu, Lucernie, Lipsku, Sankt Petersburgu, Yale, Seulu, St. Olaf College, Georgetown University, Duquesne University.
„Pasję według Świętego Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego okrzyknięto jednym z najważniejszych dzieł sakralnych XX wieku. Powstanie i premiera utworu przypadły na okres ważkich przemian politycznych i estetycznych.
Jak napisali w uzasadnieniu przyznania honorowego doktoratu Pendereckiego Lee Feinstein, dziekan-założyciel i profesor studiów międzynarodowych w School of Global and International Studies, oraz Gwyn Richards, dziekan Jacobs School of Music i profesor dyrygentury chóralnej, „Penderecki, jeden z najczęściej wykonywanych i znaczących kompozytorów przełomu XX i XXI wieku, który wywarł ogromny wpływ na kompozytorów, wykonawców i krajobraz muzyczny ostatnich 50 lat, zasługuje na przyznanie honorowego doktoratu od Uniwersytetu Indiany”.
Wręczenie doktoratu honoris causa
Rada Naukowa Uniwersytetu Indiany oraz Rektor McRobbie nadadzą Pendereckiemu tytuł doktora honoris causa w poniedziałek, 13 listopada o godzinie 11.00 w Auer Hall, Simon Music Center, 1201 E. Third St. in Bloomington. Wstęp wolny.