Już dziś poznamy laureatów nagród Fryderyki 2017

Tylko godziny dzielą nas od poznania laureatów nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki. W kategorii Muzyka poważna nominowani zostali artyści i projekty, którym patronuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Krążek Penderecki conducts Penderecki vol. 1 został nominowany w kategorii Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Krążek zawiera pierwsze nagranie studyjne prof. Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Znalazły się na nim utwory: „Dies Illa”, którego premiera odbyła się podczas międzynarodowego koncertu w Brukseli, upamiętniającego 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, a także nowa interpretacja Psalmów Dawida, Hymnu do Św. Daniiła i Hymnu do Św. Wojciecha.

W kategorii Album roku recital solowy nominowana została reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena Aleksandra Kuls. Na nagranym przez nią Works for violin solo znalazła się m.in. La Follia per violino solo Krzysztofa Pendereckiego.

Szymon Nehring również reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. powalczy o statuetkę w kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca. Nominację otrzymała jego płyta Fryderyk Chopin – Piano Concertos  nagrana wraz z profesorem Pendereckim, Jurkiem Dybałem i Sinfoniettą Cracovią.

Natomiast w kategorii Najlepszy album polski za granicą wśród nominowanych znalazł się krążek Oriental Trumpet Concertos na którym Gabor Boldoczka wraz z Sinfoniettą Cracovią wykonuje koncert Krzysztofa Pendereckiego, który kompozytor napisał specjalnie dla niego.

Gala wręczenia nagród kategoriach muzyki poważnej odbędzie się już dziś  (24 kwietnia) w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (godz. 19.30) i będzie transmitowana na żywo na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.