5. Festiwal Kultury Polskiej w Pekinie

festiwal-kultury-polskiej-w-pekinie2W niedzielę rozpoczął się „5. Festiwal Kultury Polskiej w Pekinie”. Jego ideą jest przybliżanie obrazu Polski i Polaków mieszkańcom Państwa Środka oraz budowanie płaszczyzny międzykulturowego porozumienia.
Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga Beethovena. W programie m.in. premiera filmów Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”, „Panny z Wilka”, „Ziemia obiecana” a także ostatniego dzieła Mistrza „Powidoki”, który jest polskim kandydatem do Oscara. Pokazom filmowym towarzyszyć będą prelekcje polskich i chińskich krytyków. W ramach Festiwalu zaplanowana została uroczysta premiera audiobooka z chińskim przekładem powieści „Ogniem i mieczem” – uroczystość akcentująca obchody Roku Henryka Sienkiewicza a także recital młodego, utytułowanego poprzez laury konkursowe pianisty, Łukasza Krupińskiego, który wykona utwory Chopina i I. J. Paderewskiego. Festiwal zwieńczy koncert symfoniczny z udziałem Chińskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Xia Xiaotanga. Solistami koncertu, który wypełni muzyka Pendereckiego i Chopina, będą chiński skrzypek Gao Can i pianista Łukasz Krupiński. Festiwalowi towarzyszyć będzie także pokaz sztuki kulinarnej.
Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 6-12 listopada.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizatorzy: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Ambasada RP w Pekinie, Polski Instytut Kultury w Pekinie, Polski Instytut Sztuki Filmowej, KGHM Polska Miedź S.A.